IONITY to konsorcjum założone w 2017 r. przez grupę dużych firm motoryzacyjnych: BMW, Mercedes-Benz, Ford, Volkswagen, Audi i Porsche. Firma przez ostatnie 3 lata uruchomiła 270 szybkich stacji ładowania przy ważnych szlakach komunikacyjnych. Ma być konkurencją dla sieci superchargerów Tesli, jednak z tą różnicą, że jest dostępna dla wszyskich typów aut elektrycznych (ze złączem CCS). Najmocniejsze ładowarki tej sieci osiągają moc 350 kW – to pozwala na bardzo szybkie ładowanie, choć na razie na rynku jest jeszcze niewiele aut, które są w stanie wykorzystać pełen potencjał takiego urządzenia. Jednym z nich jest Porsche Taycan.

IONITY Kaszewy Kościelne Foto: IONITY
IONITY Kaszewy Kościelne

W wyszukiwarce stacji ładowania na stronie IONITY właśnie pojawiła się lokalizacja pierwszego punktu w Polsce. Powstaje on pod Kutnem, przy skrzyżowaniu autostrady A1 z drogą krajową nr 92, w miejscowości Kaszewy Kościelne. Jak udało nam się potwierdzić w IONITY, dostępne będą dwa stanowiska, każde o mocy aż 350 kW.

Na razie jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie punkt zacznie działać, na mapie IONITY figuruje jako „now building”. IONITY też nie było w stanie podać nam daty uruchomienia, ponieważ nie ma wpływu na pewne procedury związane z jego budową. IONITY twierdzi, że wszystkie ich punkty są budowane z myślą o możliwości łatwego powiększenia o kolejne dwa stanowiska – docelowo więc będą mogły się tam ładować 4 auta jednocześnie.

To będzie pierwsza tak szybka ładowarka w Polsce. Dotychczas najwyższą moc osiągały dostępne wyłącznie dla Tesli Superchargery – do 150 kW. Większość szybkich ładowarek w Polsce osiąga 44-50 kW. Przy ładowarce o mocy 350 kW doładowanie akumulatora Porsche Taycana Turbo S od 10 do 80 proc. zajmie tylko ok. 20 minut.

Ile to kosztuje? Właściciel Porsche Taycana z abonamentem IONITY zapłaci 1,35 zł/kWh. Kierowcy Volkswagenów ID. zapłacą 1,39 lub 2,49 zł/kWh w zależności od wykupionego abonamentu, na preferencyjne stawki (1,35 zł/kWh) mogą też liczyć subskrybenci systemu BMW Charging. Klienci nieposiadający żadnego abonamentu będą rozliczani według standardowej stawki IONITY: 3,50 zł/kWh. To bardzo wysoka cena.