W całym minionym roku urządzenia zarejestrowały 1,37 mln naruszeń przepisów drogowych. Co prawda zmalała liczba przewinień związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości, ale z drugiej strony zarejestrowano więcej przejazdów na czerwonym świetle (wzrost z 33 do 40 tys.). Temu, kto i gdzie najcześciej łamał przepisy przyjrzała się firma Rankomat w swoim najnowszym raporcie.

Gdzie fotoradary miały najwięcej pracy?

W ubiegłym roku najwięcej zdjęć wykonał warszawski fotoradar na ul. Grójeckiej - 18,5 tys. Niewiele mniej pracy miał rejestrator w Gliwicach (16 tys.) oraz Prandocinie (15,7 tys.). Z kolei najwięcej wykroczeń na odcinkowych pomiarach prędkości zarejestrowano w Lubinie (15,7 tys.), na odcinku Iskrzynia-Krościenko Wyżne (10,4 tys.) i w Sochaczewie (9,5 tys.).

Gdzie wystawiono najwięcej mandatów za przekroczenie prędkości w 2020 roku Foto: Rankomat
Gdzie wystawiono najwięcej mandatów za przekroczenie prędkości w 2020 roku

Gdzie zarejestrowano najwięcej przejazdów na czerwonym świetle?

W Polsce dla poprawy bezpieczeństwa na drogach używa się nie tylko fotoradarów, lecz także rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. W 2020 r. pomimo sygnalizacji braku prawa przejazdu kierowcy najczęściej nie zatrzymywali się w Mrokowie (8 tys.) i Jabłonnie (4,3 tys.). Obie miejscowości są zlokalizowane w województwie mazowieckim.

Rekordzista przyłapany przez fotoradar

Rekordzista został zarejestrowany 15 marca 2020 r. przez fotoradar w Ligocie Górnej w województwie opolskim. Kierowca przy ograniczeniu do 70 km/h pędził 212 km/h, co oznacza, że przekroczył dozwoloną prędkość o 142 km/h.

rekordowe przekroczenia prędkości zarejestrowane przez fotoradary (2017-2020) Foto: Rankomat
rekordowe przekroczenia prędkości zarejestrowane przez fotoradary (2017-2020)

Ile jest fotoradarów w Polsce?

W 2020 r. w całej Polsce były zlokalizowane 434 stacjonarne fotoradary (dane CANARD). Oprócz stacjonarnych fotoradarów do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych wykorzystuje się również 29 mobilnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pojazdach, a także 30 do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Ponadto Centrum dysponuje 20 rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle.