Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zawarła umowy dzierżawy na 10 ogólnodostępnych miejsc pod punkty ładowania aut elektrycznych. Pięć z nich powstanie na tzw. MOP-ach przy autostradzie A4 pomiędzy Wrocławiem a Katowicami. Druga połowa znajdzie się na drodze S8 od Łodzi do Wrocławia.

Każda stacja będzie składać się z dwóch punktów ładowania – słabszego o mocy co najmniej 22 kW oraz mocniejszego, szybszego o mocy minimum 50 kW. Ich uruchomienie powinno nastąpić do 12 miesięcy. Najwięcej, sześć stacji, wybuduje firma Greenway Polska, a po dwie będą należały do firmy Magenta Grupa Tauron i Ekoenergetyka Polska. Umowy podpisano na okres 10 lat z możliwością przedłużenia o kolejne pięć.

– Rozbudowa sieci ładowania samochodów elektrycznych o punkty na MOPach przy autostradach i drogach szybkiego ruchu to ważny krok w rozwoju elektromobilności w Polsce - skomentował Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – Dzięki temu, kierowcy elektryków będą mieli możliwość przejeżdżania dłuższych odcinków, korzystając z najbardziej komfortowych lokalizacji, jakimi są miejsca odpoczynku, zapewniające najdogodniejszy dostęp do stacji ładowania w trasie.

Przetarg ogłoszono w lutym br. Obejmował w sumie 13 punktów, ale na trzy z nich nie podpisano umów ze względu na brak zachowania naprzemienności punktów ładowania (zasada antymonopolowa „ABAB” zabrania, by jeden podmiot dzierżawił lokalizacje następujące po sobie w danym kierunku drogi).

Mapka Foto: GDDKiA
Mapka