• Komenda Główna Policji planuje zakup 100 nowych oznakowanych radiowozów z nadwoziem kombi-van.
  • Choć policja dopuszcza samochody z silnikami zasilanymi olejem napędowym, to jednak faworyzuje wersje benzynowe.
  • Do przetargu zgłosili się jedynie dealerzy Grupy Volkswagena. Za 100 pojazdów oczekują 18,36 mln zł. Oferta przewyższa policyjny budżet o ponad 360 tys. zł.

Komenda Główna Policji poszukuje aż 100 nowych radiowozów. Na policyjnej liście zakupów znalazły się oznakowane pojazdy z nadwoziem typu kombi-van. Zgodnie z planem powinny trafić do wybranych jednostek policji jeszcze w tym roku. Dostawca powinien bowiem zrealizować zamówienie do 18 grudnia 2020 roku.

Choć policja dopuszcza samochody z silnikami zasilanymi olejem napędowym, to jednak faworyzuje wersje benzynowe (można za nie otrzymać dodatkowe punkty w przetargu). Wymagane minimum to silnik 4-cylindrowy o mocy co najmniej 85 kW (ponad 115 KM) i pojemności nie mniejszej niż 1,35 l. Określono także m.in. prędkość maksymalną (nie mniej niż 160 km/h), skrzynię biegów (automat lub dwusprzęgłowa) czy wyposażenie (m.in. klimatyzacja automatyczna, radio z ekranem min. 5 cali czy zestaw głośnomówiący Bluetooth).

Dokładnie określono także liczbę miejsc. Nowe radiowozy powinny pomieścić 4 funkcjonariuszy (każdy o wadze średnio 95 kg) w dwóch osobnych przedziałach. Do tego jeszcze wymagana jest osobna część do przewozu jeden osoby zatrzymanej przez policjantów.

Do przetargu zgłosili się jedynie dealerzy Grupy Volkswagena. Nietrudno zgadnąć co zaoferowali. To nowe Volkswageny Caddy produkowane w Poznaniu. Za 100 egzemplarzy konsorcjum firm Benepol i Porsche Inter Auto oczekuje 18 363 900 zł. To o ponad 360 tys. więcej niż przyjęła policja. Komenda Główna Policji zarezerwowała bowiem 18 mln zł. Nietrudno zgadnąć, że budżet zapewne zostanie nieco powiększony, by zawrzeć umowę na nowe pojazdy.