Tata Nano, okrzyknięty najtańszym autem świata, miał zmotoryzować Indie, a w dalszej kolejności, po pewnych przeróbkach trafić do Europy. Na początku wszystko szło dobrze, a chętni na zakup musieli czekać w długich kolejkach. Potem jednak okazało się, że auto ma problemy z niezawodnością i bezpieczeństwem.

Między innymi to było powodem wstrzymania premiery europejskiej wersji, lepiej wykończonej, lepiej wyposażonej i oczywiście droższej od indyjskiego odpowiednika. Zapewne dlatego koncern Tata zdecydował się pokazać w Genewie nowy prototypowy pojazd o zmienionej nazwie Pixel.

Teraz, jak podaje magazyn Autocar, Ratan Tata - szef koncernu - zapowiedział, że koncepcyjny Pixel trafi do seryjnej produkcji. Zastąpi on tym samym model Nano Europa, którego premiera pierwotnie miała odbyć się już w zeszłym roku.

Tata Pixel został zaprojektowany z myślą o europejskich klientach. Ma trzy metry długości, cztery miejsca siedzące i poprawione wszystko to, co było nie tak w modelu Nano. Wiadomo, że wersja produkcyjna będzie miała tradycyjnie otwierane drzwi (prototyp ma drzwi unoszone ku górze) i zawieszenie zapewniające kompromis między komfortem a bezpieczeństwem prowadzenia. Co więcej, Pixel będzie dostępny także w wersji pięciodrzwiowej, dłuższej o około 25 centymetrów.

Do napędu Taty Pixel ma posłużyć montowany z tyłu 1,2-litrowy silnik Diesla o trzech cylindrach, który generować będzie moc w okolicach 60 KM. Ma to zapewnić średnie zużycie paliwa na poziomie 3,4 l/100 km i emisję CO2 średnio wynoszącą 89 g/km. Samochód będzie napędzany na tylną oś, przy pomocy pięciostopniowej manualnej skrzyni biegów, a jego masa wyniesie około 750 kg.

Data wprowadzenia samochodu na rynek i orientacyjne ceny nie zostały jeszcze podane.