Wybierz samochód

Tata

Tata

Tata Motors Limited to hinduski producent samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Firma powstała w 1945 roku, jako jedna ze spółek-córek Tata and Sons Group założonej przez Jamsetji Tate. Z początku jednak produkowano lokomotywy, a motoryzacją firma zajęła się po nawiązaniu współpracy z Daimler-Benzem w 1954 roku.

Współpraca z niemieckim gigantem trwała przez 15 lat i w tym czasie Tata zdobyła sławę wśród aut użytkowych. Pierwszy samochód osobowy powstał w 1991 roku – był to model Sierra. 7 lat później zaprezentowano model Indica - pierwsze auto osobowe Taty, własnej konstrukcji. Krótko po tym stał się jednym z najbardziej popularnych modeli w Indiach.

Wraz z zaprojektowaniem nowych modeli, firma zdecydowała się w 2004 roku przejąć koreańską firmę Daewoo Commercial Vehicle, produkującą pojazdy użytkowe. Rok później Hindusi nawiązali współpracę z Fiatem.

Z kolei rok 2008 był dla Taty bardzo ważny z wielu względów. W tym roku przedsiębiorstwo kupiło od Forda Jaguara oraz Land Rovera. Tym samym nabyli także prawa do nazw 3 innych marek – Daimler, Lanchester oraz Rover. Wtedy też zaprezentowano najtańszy model na świecie – Nano. Jego podstawowa wersja kosztowała zaledwie 6000 złotych, a produkcja ruszyła rok później. Rok 2008 jest też ważny dla nas, ponieważ wtedy Tata zadebiutowała na polskim rynku.

Tata - modele

Tata - powiązane artykuły

Pokaż więcej