Nieciekawe to czasy dla miłośników samochodów. Ceny paliw szybują zmieniając swój poziom z abstrakcyjnego na nieakceptowany - z nieakceptowanego na szalony  - a wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że to nie koniec. Większość kupujących zwraca jeszcze większą uwagą na spalanie samochodu, który zamierzają nabyć.

Ceny na stacjach benzynowych zmusiły producentów samochodów na zmniejszeniu zapotrzebowania na "bezołowiową" w produkowanych przez siebie autach. Coraz częściej, żeby nie powiedzieć masowo pojawiają się w ofercie hybrydy i ostrożnie wchodzą na rynek auta elektryczne. Te ostatnie są jednak jeszcze za drogie dla przeciętnego "Kowalskiego".

Tata Motors ma jednak coś lepszego w zanadrzu. Tak przynajmniej twierdzą. Według informacji, które wypłynęły z koncernu można przypuszczać, że firma prowadzi obecnie bardzo zaawansowane prace mające na celu stworzenia silnika zasilanego sprężonym powietrzem.

Kilka tego typu koncepcji można było spotkać w ostatnich latach na wielu wystawach samochodowych. Były to jednak niezaawansowane technologicznie prototypy, z których nie wyłoniło się nic konkretnego.

Tata Motors wraz z Motor Development International od 2007 roku prowadzą badania nad silnikiem na sprężone powietrze. Obecnie rozpoczął się drugi etap prac. Tata Motors używało już tego rodzaju silniku w swoich konceptach, ale prace mają na celu wprowadzenia tej technologii do modelu z masowej produkcji.

Technologia "sprężonego powietrza" została użyta przez Motor Development International w modelu MiniFlowAir. Samochód był wyposażony w silnik napędzany sprężonym powietrzem oraz napęd hybrydowy. Mógł on przejechać około 60 km przy "zasilaniu powietrznym" oraz około 550 km z napędem hybrydowym.

Wydaje się, że prace nad najbardziej ekonomicznym samochodem świata zmierzają powoli ku końcowi. Na pierwszy rzut oka całość jest mocno nierealna. Taka technologia, wprowadzona masowo w motoryzację może mocno uderzyć w portfele koncernów naftowych. Trzeba jednak pamiętać, że koncern należący do Ratana Tata nie jest pierwszą lepszą manufakturą. W jego posiadaniu znajdują się takie marki jak Jaguar, Land Rover, Tetley.