Fiński taksówkarz pokonał ten dystans w ciągu 3 lat. Auto w tym czasie zachowywało się bez problemów, jedyna naprawa dotyczyła baterii.

Czy ten przykład oznacza, że samochody elektryczne są bardziej trwałe i niezawodne od tych z silnikami spalinowymi? Specjaliści twierdzą, że tak. Silniki elektryczne są mniej skomplikowane w budowie niż spalinowe, w przemyśle czas ich działania oblicza się na 100 tys. godzin (to ponad 11 lat ciągłej pracy).

Twórca Tesli – Elon Musk jest przekonany, że elektryczne układy napędowe w samochodach są praktycznie niezawodne. Gdy niedawno na rynku pojawił się Model 3 Tesli, zapowiedział, że serwis elektrycznego układu napędowego tego auta będzie konieczny co... milion mil (1,6 miliona km).

Rekordowa Tesla Model S to auto klasy średniej produkowane w USA od 2012 r. Auto wyposażone w akumulator 60 kWh przyspiesza do 100 km/h w 5,9 sekundy, osiąga prędkość maksymalną 193 km, a jego zasięg wynosi 370 km. Gwarancja producenta na akumulatory wynosi 8 lat lub 200 tys. km.

Mocniejsza wersja z akumulatorami 85 kWh osiąga „setkę" w 5,6 sekundy, jej prędkość maksymalna wynosi 201 km, a zasięg ok. 480 km.