Jednym ze znaków rozpoznawczych Toyoty jest napęd hybrydowy. Ten wchodzi do coraz to nowych segmentów i teraz został wprowadzony także do najpopularniejszych pick-upów marki. W ten sposób japoński koncern chce zbliżyć się do celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.

Pick-up Toyota Tacoma po raz pierwszy jako hybryda

Czwarta generacja modelu Toyota Tacoma, pick-upa, który właśnie debiutuje na amerykańskim rynku, jest pierwszą odsłoną tego modelu dostępną z napędem hybrydowym. Sercem auta i całego napędu hybrydowego I-FORCE MAX jest turbodoładowany silnik i-Force 2.4, którego produkcja dopiero co ruszyła na nowo wybudowanej linii w fabryce w Huntsville (Alabama, USA). Inwestycja w linię produkcyjną pochłonęła 222 mln dolarów.

Tacoma jest średniej wielkości pick-upem. Czwarta generacja modelu dostępna jest w czterech konfiguracjach napędu. W najmocniejszej, hybrydowej I-FORCE MAX, 2,4-litrowy silnik współpracuje z jednostką elektryczną o mocy 49 KM oraz 8-biegową przekładnią. Energia elektryczna gromadzona jest w akumulatorze niklowo-wodorkowym o pojemności 1,87 kWh. Łączna moc całego układu wynosi 331 KM.

Toyota Tacoma (2024) Foto: Toyota
Toyota Tacoma (2024)

Oprócz hybrydowej wersji najnowsza Tacoma dostępna jest również z tradycyjnym napędem bazującym na turbodoładowanej jednostce 2.4, przy czym klienci mają do wyboru trzy poziomy mocy. Podstawowy uzyskuje 231 KM, mocniejszy ma 274 KM i współpracuje z manualną przekładnią 6-biegową, a topowy ma 282 KM i łączony jest z 8-biegową automatyczną skrzynią. Toyota zaznaczyła, że pick-up Toyoty w Polsce nie będzie dostępny.

Fabryka Toyoty w USA ma pomóc osiągnąć neutralność klimatyczną

Zakład w amerykańskim Huntsville, w którym produkowane są jednostki i-Force 2.4, został rozbudowany już szósty raz. Japoński koncern zainwestował w niego łącznie 1,5 mld dolarów. Tylko w 2023 r. z tutejszych linii produkcyjnych zjechało rekordowe 777 tys. silników, które później trafiły do aut oferowanych w Ameryce Północnej. W zakładzie powstają 4- i 6-cylindrowe jednostki do takich modeli Toyoty, jak Tundra, Sequoia, Corolla, Corolla Cross, Tacoma, Highlander, Sienna i RAV4.

Toyota rozpoczęła produkcję silnika 2.4 do hybrydowego pick-upa Tacoma Foto: Toyota
Toyota rozpoczęła produkcję silnika 2.4 do hybrydowego pick-upa Tacoma

Zakład w Huntsville będzie jedną z najbardziej ekologicznych fabryk Toyoty. Wkrótce działalność rozpocznie nowa elektrownia słoneczna o mocy 30 MW, która pokryje ponad 70 proc. zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną. Inwestycja o wartości 49 milionów dolarów jest elementem realizacji celu Toyoty, by do 2035 roku jej zakłady produkcyjne stały się neutralne klimatycznie.