Nowy pojazd trafił do Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach. Będzie wykorzystywany do najcięższych zadań, czyli operacji anty- i kontrterrorystycznych, zatrzymań niebezpiecznych i uzbrojonych osób oraz zwalczania aktów najcięższych kategorii przestępstw.

To środowisko naturalne takiego pojazdu jak TUR VI/LTO. Transporter powstał na bazie ciężarówki MAN TGM 4x4. Ma 6,5 m długości i ponad 2,5 m szerokości i może przewieźć osiem osób. Jego masa rzeczywista wynosi blisko 13 ton, a do napędu służy potężny motor o pojemności 6,8 litra i mocy 326 KM.

Do policyjnych potrzeb przystosowała go specjalistyczna firma produkująca zabudowy specjalne - AMZ Kutno. I to właśnie specjalistyczne wyposażenie budzi największą ciekawość. Przede wszystkim pojazd otrzymał opancerzenie (zabezpieczenie kuloodporne na poziomie II według normy STANAG 4569). Policjanci dodają, że kapsuła transportera jest odporna na granaty ręczne, miny przeciwpiechotne, niewybuchy artyleryjskiej amunicji odłamkowej i inne niewielkie przeciwpiechotne materiały wybuchowe, detonowane w dowolnym miejscu pod pojazdem. Załoga jest ponadto chroniona przed bojowymi środkami trującymi, środkami biologicznymi i pyłem promieniotwórczym. Ostrzał nie jest straszy przedziałowi silnikowemu. Pojazd wyposażono także w systemy przeciwpożarowe. Transporter pomyślnie przeszedł wymagane badania, m.in. balistyczne i trakcyjne, w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku.

To jeszcze nie wszystko. Komandosi mogą korzystać z czworga drzwi i włazu na dachu (wszystkie można blokować pod kątem 90 stopni). Do ich dyspozycji są też stopnie boczne i trzy luki strzelnicze. Koła z wkładkami masywowymi umożliwiają dalszą jazdę po przestrzeleniu lub przebiciu opon - na dystansie 40 km do prędkości 40 km/h. Na wyposażeniu TUR-a znajdują się także wyciągarka o sile uciągu ponad 9 ton oraz taran, czyli wzmocniony zderzak przedni, pozwalający przepchnąć przeszkodę o masie pół tony.

TUR VI/LTO kosztował blisko trzy miliony złotych. Został zakupiony w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020”.