• Volkswagen wprowadza zdalne sterowanie samochodem przy użyciu asystenta głosowego Apple Siri
  • Koncern współpracuje również z firmą Amazon, aby wykorzystywać sterowanie głosowe Echo
  • Przy użyciu Siri można odblokować lub zablokować zamki w drzwiach. Pod kontrolą jest również m.in. układ ogrzewania i wentylacji

Zapomnieliście o kluczykach do samochodu? To już żaden problem. Aby odblokować zamki w drzwiach wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją. Wydawałoby się, że to już nic nowego, gdyż wiele firm oferuje praktyczną funkcję już od lat. Volkswagen ma jednak w zanadrzu coś jeszcze.

By otworzyć zamki w drzwiach nie trzeba już nawet szukać odpowiedniej aplikacji w telefonie. Wystarczy skorzystać w przypadku iPhone z funkcji asystenta głosowego Siri. Innymi słowy pozostaje tylko wypowiedzieć komendę taką jak – „Hej Siri, odblokuj mój samochód”. Na tym jednak nie koniec.

Korzystając ze sterowania głosowego w telefonie można także zablokować zamki w drzwiach, sprawdzić stan paliwa (a ściślej zasięg), włączyć światła, klakson, ogrzewanie czy klimatyzację. Zapominalscy mogą nawet zapytać Siri o miejsce w którym pozostawiliśmy nasz samochód.

Volkswagen Car-Net - aplikacja dla rynku amerykańskiego
Volkswagen Car-Net - aplikacja dla rynku amerykańskiego

Usługa zdalnego sterowania głosem przy użyciu Apple Siri została udostępniona na początek klientom w USA. Asystent głosowy Apple stał się tym samym częścią funkcjonalności aplikacji Volkswagen Car-Net. Oczywiście nie za darmo. Funkcjonalność Car-Net wiąże się z odpowiednimi opłatami. Za oceanem bezpłatne jest tylko pierwsze pół roku liczone od czasu aktywacji przy zakupie nowego samochodu. Potem pozostaje już skorzystać z płatnej subskrypcji. Do zapłaty 199 dolarów rocznie, czyli ok 750 zł.

Odpłatność za dostęp do Car-Net nie powinna dziwić. Producenci samochodów dawno już bowiem odkryli, że na pojazdach można zarabiać nie tylko w chwili sprzedaży nowego auta a następnie korzystania z serwisu. Wszystkie dodatkowe płatne usługi związane z samochodem to całkiem kusząca żyła złota, która coraz bardziej rośnie.