Wielton S.A. jest kolejnym dużym graczem powiązanym z rynkiem motoryzacyjnym, który w związku z wojną rozpoczętą przez Rosję wstrzymuje dostawy swoich produktów do tego kraju. Jak przekazała w swoim komunikacie firma, od 24 lutego br. Wielton nie realizuje żadnych dostaw na rynek rosyjski. Deficyt związany z brakiem przychodów z rynków wschodnich ma zrekompensować większa aktywność polskiego producenta na rynkach Europy i Afryki.

Grupa Wielton posiada w Ukrainie i Rosji spółki zależne, a w Rosji także montownię. Firma do lutego br. prowadziła na obydwu rynkach sprzedaż m.in. naczep, a przychody z realizowanych na Wschodzie transakcji stanowiły ok. 11,1 proc. przychodów całej grupy. Udział rynkowy Wieltonu w Ukrainie szacuje się na ok. 12 proc., z kolei w Rosji to niecałe 4 proc. (3,8 proc.).

Siedziba spółki zależnej Wieltonu w Ukrainie znajduje się na terenie, gdzie prowadzone są działania wojenne. W związku z tym ta część grupy nie ma możliwości prowadzenia dotychczasowej działalności. Ponadto, jak informuje w swoim komunikacie Wielton S.A., obecnie nie ma także dostępu do posiadanych zapasów naczep.