• Wyniki są dość zaskakujące. Okazało się, że okresie świątecznym policja rzadziej pojawiała się na drogach
  • Największe prawdopodobieństwo spotkania przysłowiowej suszarki jest na drodze krajowej nr 6 w zachodniopomorskim (19,3 proc.), DK 79 w mazowieckim (17,8 proc.) i śląskim (13,8 proc.)
  • W zeszłym roku przybyło zgłoszeń o wypadkach i kolizjach podczas świąt. Szczególny wzrost odnotowano na autostradach (o 31 proc. więcej) i na drogach gminnych (17 proc.)

Tego zawsze można sobie życzyć - oby na święta dojechać i wrócić cało i zdrowo, bez żadnych niespodzianek po drodze. Oczywiście możliwie najwygodniej i bez żadnych korków. Tradycyjnie jednak trzeba się liczyć z tym, że po drodze natkniemy się na suszarkę czy nieoznakowany radiowóz. Ale czy rzeczywiście podczas świątecznych wyjazdów można liczyć na wzmożoną aktywność drogówki? Eksperci z popularnego drogowego ostrzegacza Yanosik postanowili to sprawdzić.

„Tuż przed świętami Bożego Narodzenia przejrzeliśmy zgromadzone w systemie anonimowe zgłoszenia o kontrolach policji i wypadkach, by sprawdzić jakie zależności zachodzą między tymi dwoma czynnikami. Dodatkowo sporządziliśmy prognozę, na jakich drogach kierowcy mogą spodziewać się kontroli” – wyjaśnia Julia Rachwalska z Yanosika.

Zgromadzone wcześniej dane dotyczą zeszłorocznych podróży świątecznych oraz pięciu weekendów poprzedzających święta Bożego Narodzenia. Wyniki są dość zaskakujące. Okazało się, że okresie świątecznym policja rzadziej pojawiała się na drogach. Mniejszą liczbę zgłoszeń odnotowano na wszystkich kategoriach dróg poza jednym wyjątkiem. Większą aktywność zaobserwowano na drogach ekspresowych. A jak to ma się do kolizyjności?

Obecność policji na drogach w okresie świątecznym  Foto: Yanosik / Yanosik;
Obecność policji na drogach w okresie świątecznym

W zeszłym roku przybyło zgłoszeń o wypadkach i kolizjach. Szczególny wzrost odnotowano na autostradach (o 31 proc. więcej) i na drogach gminnych (17 proc.). Więcej zgłoszeń pochodziło także z dróg krajowych (8 proc.) i wojewódzkich (5 proc.). Jedynie na drogach ekspresowych było spokojniej. Zarejestrowano bowiem niewielki, 5-procentowy spadek.

Julia Rachwalska wyjaśnia – „Ciekawa zależność pojawia się w momencie zestawienia zgłoszeń o wypadkach i kontrolach policji. Otóż w poprzednim roku wypadków na drogach ekspresowych było mniej niż podczas standardowego weekendu. Jednocześnie na tej samej kategorii dróg obecność policji była zwiększona. Co więcej na drogach, gdzie zauważalne były mniejsze działania policji, kolizyjność i wypadkowość kształtowała się na poziomie dodatnim. Bardzo możliwe, że efektem działań funkcjonariuszy była mniejsza wypadkowość”.

Obecność policji na drogach w okresie świątecznym  Foto: Yanosik / Yanosik;
Obecność policji na drogach w okresie świątecznym

A na których drogach można w tym roku spodziewać się wzmożonych kontroli? Yanosik prognozuje, że największe prawdopodobieństwo spotkania przysłowiowej suszarki jest na drodze krajowej nr 6 w zachodniopomorskim (19,3 proc.), DK 79 w mazowieckim (17,8 proc.) i śląskim (13,8 proc.) oraz DK 80 w kujawsko-pomorskim (także 13,8 proc.). W przypadku dróg wojewódzkich wskazano m.in. trasy nr 801 w mazowieckim (8,9 proc), nr 534 w kujawsko-pomorskim (6 proc.) i nr 835 w lubelskim (3,7 proc.).