Wreszcie przyjęto długo oczekiwany wieloletni "Program Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej do 2030 r.". To wypełnienie zobowiązań, jakie złożono podczas negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Polska zobowiązała się bowiem do wzmocnienia dróg, by przygotować je na ciężki transport (nacisk pojedynczej osi do 11,5 t). Na tym nie koniec.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Rządzący chcą również podjąć inne działania w ramach programu o wartości ponad 58 mld zł. W oficjalnym komunikacie czytamy – "Podjęte zostaną również działania, które zmniejszą negatywny wpływ infrastruktury drogowej na środowisko". Wspomniano m.in. zielonym filtrze antysmogowym przy drogach czy zapobieganiu suszy. W praktyce oznacza to m.in. powrót do sadzenia drzew przy kluczowych trasach zarządzanych przez GDDKiA.

"Realizowane będą pilotażowe rozwiązania dotyczące utrzymania dróg, w tym w szczególności zastosowania nasadzeń, jako zielonego filtra antysmogowego oraz do zapobiegania suszy, a także wykorzystania odnawialnych źródeł energii" – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Drzew nigdy dość? Co do tego trudno mieć wątpliwości.