Radio RMF FM jako pierwsze opublikowało informację o tym, że wśród sześciu zatrzymanych osób jest znany rajdowiec Leszek K. Według ustaleń prokuratury działał on "w zorganizowanej grupie przestępczej, która rzekomo dokonywała przestępstw karno-skarbowych, przeciwko dokumentom i prania brudnych pieniędzy". Zarzucane kierowcy rajdowemu czyny miały odbywać się w trakcie handlu luksusowymi samochodami.

Leszek K. jest podejrzany o oszustwa podatkowe

Janusz Hnatko, rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej, przedstawił, w jaki sposób w latach 2015-2016 działała grupa. Luksusowe samochody były kupowane przez fikcyjne, pozorujące działalność podmioty gospodarcze. Nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Następnie trafiały na nasz rynek przy wykorzystaniu przepisów pozwalających obniżyć ich faktyczną wartość o podatek VAT oraz o należności akcyzowe.

Firmy zarejestrowane w kilku państwach nie dokumentowały rzetelnie transakcji zakupu i dalszej sprzedaży – wystawiały "puste" faktury VAT. Przez ich działania Skarb Państwa stracił co najmniej 3 mln zł, ale PAP przekazał, że sprawcy dążyli do udaremnienia lub utrudnienia ustalenia pochodzenia środków pieniężnych w wysokości nie mniejszej niż 6,4 mln zł.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

"We wtorek 7 grudnia br., na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie, funkcjonariusze Wydziału PG KWP w Krakowie zatrzymali w Warszawie i Krakowie sześć osób […]. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty, a w środę zdecydowano o wystąpieniu do sądu o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec wszystkich podejrzanych" – informuje PAP.