U.S. Vehicle Dependability Study to coroczny ranking wiodącej amerykańskiej organizacji konsumenckiej J.D. Power, która analizuje dane zebrane od użytkowników aut. W najnowszej edycji badania, które odbyło się między sierpniem a listopadem 2023 roku udział wzięło 30 595 właścicieli trzyletnich aut, czyli z 2021 roku modelowego. Ankieterzy zebrali dane na temat awarii, usterek i zakłóceń w działaniu wszystkich elementów istotnych z punktu widzenia użytkownika w aż 184 obszarach problemowych podzielonych na dziewięć kategorii, a następnie przygotowali zestawienie, w którym w tym roku sklasyfikowano aż 30 marek motoryzacyjnych.

Toyota poprawiła swój wynik w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 21 punktów i awansowała na drugą pozycję tuż za Lexusem (135 punktów) w rankingu, w którym im niższy wynik, tym lepsza reputacja danej marki. 147 punktów jest najlepszym rezultatem spośród wszystkich marek popularnych i to wynik zdecydowanie poniżej rynkowej średniej, która wynosi 190 punktów.

Foto: Toyota

Pięć modeli Toyoty wyróżnionych

Toyota i Lexus absolutnie zdominowały tegoroczne zestawienie J.D. Power. Aż 16 z 17 sklasyfikowanych aut japońskiej producenta znalazło się w Top3 swoich segmentów, a dziewięć modeli (pięć Toyot, cztery Lexusy) okazało się najbardziej niezawodnymi w porównaniu z bezpośrednimi rywalami. Od 2017 roku żaden producent nie zdobył aż tylu wyróżnień.

Popularne w Polsce modele Corolla i Camry wykazały się największą trwałością w segmentach Compact Car i Midsize Car, co jest potwierdzeniem najwyższej jakości tych samochodów. Z aut dostępnych na rynku amerykańskim wyróżniono modele 4Runner (Midsize SUV), Tacoma (Midsize Pickup) oraz Tundra (Large Light Duty Pickup).

Foto: Toyota

Niezawodność buduje zaufanie

Tegoroczny ranking J.D. Power jest kolejnym potwierdzeniem niezawodności aut Toyoty. Właściciele samochodów japońskiej producenta spotkają się z wyjątkowo niewielką liczbą jakichkolwiek usterek, co przekłada się na wysokie zaufanie do marki i ma ogromny wpływ na decyzję przy wyborze nowego auta. Według badania J.D. Power 2023 U.S. Automotive Brand Loyalty Study ponad 60 % kierowców wraca do Toyoty przy podjęciu decyzji o wymianie samochodu na nowszy model, a marka już od dwóch cieszy się największą lojalnością swoich klientów.

O wysokiej satysfakcji właścicieli samochodów Toyoty świadczy też pierwsze miejsce wśród producentów samochodów popularnych w badaniu niezależnej organizacji American Customer Satisfaction Index (ASCI). W 2023 roku Toyota osiągnęła 84 punkty na 100 możliwych.