• Zachęcamy do oddawania głosów w specjalnej ankiecie, która znajduje się pod artykułem

Nietrzeźwy na hulajnodze – mandat rekordowy

W sobotę, 7 lipca 2024 roku, na ulicach Piotrkowa Trybunalskiego, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali nietrzeźwego mężczyznę kierującego hulajnogą elektryczną. Po badaniu alkomatem okazało się, że 32-latek ma w organizmie 1,4 promila alkoholu. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Zasady i konsekwencje jazdy po alkoholu

Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale i niebezpieczne. Dla użytkowników hulajnóg elektrycznych, podobnie jak dla kierowców, obowiązują surowe kary. Jazda po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) skutkuje mandatem w wysokości 1000 złotych, natomiast przekroczenie 0,5 promila to już mandat 2500 złotych. Alkohol znacząco obniża reakcję i może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Gdzie wolno jeździć hulajnogą elektryczną?

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych mogą poruszać się po chodnikach tylko wtedy, gdy nie ma wydzielonej ścieżki rowerowej, a prędkość na jezdni przekracza 30 km/h. Należy jednak pamiętać o jeździe z prędkością zbliżoną do pieszego, zachowaniu ostrożności i ustępowaniu pierwszeństwa pieszym. Ponadto, zabronione jest przewożenie na hulajnodze innych osób, zwierząt czy przedmiotów, co dodatkowo zwiększa ryzyko wypadku.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Policja apeluje o rozsądek i przestrzeganie przepisów drogowych. Jazda hulajnogą elektryczną po alkoholu to nie tylko ryzyko mandatu, ale przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno kierującego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 10.07.2024, Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim.

Ładowanie formularza...