Potrącenie na przejściu dla pieszych

W poniedziałek, 13 maja 2024 roku, około godziny 9:00, doszło do zdarzenia drogowego w Iławie. 65-letni kierowca citroena nie ustąpił pierwszeństwa kobiecie na wózku elektrycznym, która znajdowała się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Na szczęście poszkodowana nie odniosła poważnych obrażeń. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł i 15 punktami karnymi.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nieostrożność użytkownika hulajnogi

W tym samym mieście 43-letni mężczyzna, poruszający się hulajnogą elektryczną po chodniku, nie ustąpił pierwszeństwa 9-letniemu chłopcu wychodzącemu z autobusu miejskiego. Incydent ten również nie skończył się poważnymi obrażeniami. Przypadek ten podkreśla potrzebę przestrzegania przepisów dotyczących korzystania z hulajnóg elektrycznych.

Nietrzeźwy rowerzysta na drodze

W gminie Lubawa policjanci zatrzymali 50-letniego rowerzystę, który miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 2500 zł. Przypadek ten jest przestrogą przed prowadzeniem pojazdów po spożyciu alkoholu.

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Policja przypomina o obowiązujących przepisach ruchu drogowego dla użytkowników hulajnóg elektrycznych. Osoby poniżej 18 roku życia muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, a dzieci do 10 roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą po drodze publicznej. Istnieją również wyraźne zasady dotyczące parkowania hulajnóg oraz konsekwencje prawne za nieprzestrzeganie przepisów.

Konsekwencje prawne naruszeń

Za naruszenia przepisów ruchu drogowego, w tym nieprawidłowe korzystanie z hulajnóg elektrycznych, przewidziane są kary mandatowe. Policja podkreśla, że nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu, jazda po chodniku z prędkością wyższą niż prędkość pieszego, czy kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, to wykroczenia, które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi i punktami karnymi.

Policjanci przypominają:

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

· jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,

· zachowanie szczególnej ostrożności,

· ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:

· kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

· przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,

· ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

· hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,

· hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,

· szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

W nowelizacji wskazano też wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

Hulajnoga elektryczna: konsekwencje prawne

Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem, lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego, lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. W związku z tym następują zmiany w ustawie – Kodeks wykroczeń.

· Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł.

· Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł.

· Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 zł.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 15.05.2024, Komenda Powiatowa Policji w Iławie.