Zatrzymanie na gorącym uczynku

Wczorajszej nocy jastrzębscy wywiadowcy przeprowadzili rutynową kontrolę drogową mercedesa. W samochodzie znajdowały się cztery osoby. Dwie z nich, 39-letni kierowca oraz 16-letnia pasażerka, wykazywały wyraźne oznaki nerwowości, co wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy. Ich intuicja okazała się słuszna, gdyż w trakcie kontroli odkryto, że oboje posiadają narkotyki.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Konsekwencje prawne

Posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku 39-letniego mężczyzny, mieszkańca Jastrzębia-Zdroju, sprawa ma jasny obrót – grozi mu więzienie. Dziewczyna jako nieletnia, zostanie postawiona przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich, który zadecyduje o jej dalszym losie. Możliwe konsekwencje to m.in. nadzór kuratora, umieszczenie w ośrodku wychowawczym lub zakładzie poprawczym.

Dalsze działania wobec nieletniej

Wobec 16-latki, która nie osiągnęła jeszcze pełnoletności, sąd może zastosować różnorodne środki wychowawcze. Są to między innymi zobowiązanie do określonego zachowania, nadzór kuratora, a w skrajnych przypadkach umieszczenie w specjalistycznych ośrodkach wychowawczych. Decyzja sądu będzie zależała od okoliczności sprawy i dotychczasowego zachowania nieletniej.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 10.05.2024