Znak P-33, zaprojektowany przez DGT (Generalna Dyrekcja Ruchu), prezentuje pół samochodu, na który nachodzą poziome kreski. To dość nowy znak, który występuje na drogach Hiszpanii od 2023 r. Wcześniej wyglądał on inaczej i potencjalnie mógł zmylić kierowcę.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Znak P-33 to ważne ostrzeżenie

Teraz jest on jasny jak słońce i w zasadzie nawet bez opisu można trafnie przypuszczać, co oznacza. Pojawił się on w odpowiedzi na coraz częstsze wypadki drogowe spowodowane przez mgłę. Szczególnie na obszarach górskich, gdzie jest to częste zjawisko, znak ten ma na celu ostrzec kierowców o możliwości jej nagłego pojawienia się.

Oficjalnie oznacza on, że kierowca może spodziewać się zmniejszonej widoczności. Można go spotkać przede wszystkim w dolinach, górskich rejonach i innych miejscach, gdzie ryzyko wystąpienia mgły jest wyższe. Znak ten jest zazwyczaj umieszczony co najmniej 150 m przed strefą potencjalnej mgły, a na autostradach i drogach ekspresowych nawet 300 m.

Znak P-33 "Ograniczona widoczność" obowiązuje w Hiszpanii Foto: DGT
Znak P-33 "Ograniczona widoczność" obowiązuje w Hiszpanii

W Polsce nie ma odpowiednika

Chociaż znak P-33 jest oficjalnie zatwierdzony w Hiszpanii, w Polsce nie ma swojego odpowiednika. Polskie przepisy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie znaków drogowych, nie przewidują takiego oznaczenia. Niemniej jednak, polscy kierowcy powinni znać znaczenie tego znaku, zwłaszcza jeśli planują podróż po drogach Hiszpanii.

Widząc znak P-33, kierowca powinien zwolnić do bezpiecznej prędkości, zachować szczególną ostrożność i być przygotowanym na nagłe pojawienie się innych pojazdów, pieszych lub przeszkód na drodze. W Hiszpanii, gdzie nie ma obowiązku jazdy ze światłami mijania, kierowcy powinni pamiętać o ich włączeniu po zauważeniu znaku P-33. W przypadku pogorszenia się warunków widoczności (poniżej 50 m) należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.