Na drogach Podhala panują trudne, zimowe warunki. Na śliskiej nawierzchni koła łatwo mogą stracić przyczepność, a droga hamowania wydłuża się. Brawurowa jazda i nadmierna prędkość mogą spowodować bardzo duże zagrożenie.

Dlatego właśnie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu 30 listopada przeprowadzili lokalne działania "Prędkość".

Podczas prowadzonych pomiarów prędkości, policjanci ujawnili 23 kierujących, którzy zlekceważyli ograniczenia i poruszali się z nadmierną prędkością. Po godzinie 11.00 w Jabłonce policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 28-letniego kierującego fiatem, który na terenie obszaru zabudowanego jechał z prędkością 102 km/h. Dwadzieścia minut później 28-latek kierujący citroenem pędził 108 km/h, pomimo ograniczenia prędkości do 50 km/h. Obaj stracili prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące i zostali ukarani mandatami karnymi w kwocie 1500 złotych oraz 13 punktami karnymi.

Policja apeluje o ostrożną i bezpieczną jazdę, z prędkością dostosowaną do panujących warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania się wydłuża, a padający śnieg ogranicza widoczność kierowcy. Nie zapominajmy o zachowaniu ostrożności, odpowiednim dystansie od poprzedzającego pojazdu i dostosowaniu prędkości do tych trudnych warunków drogowych. Pamiętajmy o zapewnieniu widoczności sobie oraz dbaniu o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Apelujemy do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach, aby zwrócić uwagę na stan ogumienia i wyposażyć samochód w odpowiednie opony.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 01.12.2023, Nowy Targ.

Treść powstała przy wsparciu narzędzia sztucznej inteligencji.