Szczegóły zdarzenia

Wypadek miał miejsce około godziny 17:00 na legnickim Rynku. 19-letni użytkownik hulajnogi elektrycznej, jadąc w kierunku ulicy Chojnowskiej, nie zastosował się do zasady prawej ręki, co doprowadziło do kolizji z rowerzystką. Poszkodowana została natychmiast przetransportowana do szpitala. Zarówno rowerzystka, jak i kierujący hulajnogą byli trzeźwi, jednak obaj uczestnicy ruchu zignorowali znak zakazu ruchu B-1.

Apel policji

W związku z wypadkiem policja wyraża zaniepokojenie i przypomina o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Podkreśla się, że zarówno rowerzyści, jak i użytkownicy hulajnóg elektrycznych, są niechronionymi uczestnikami ruchu. Brak karoserii, poduszek powietrznych czy pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń w przypadku wypadku.

Obowiązki użytkowników hulajnóg

Policja przypomina, że kierujący hulajnogą elektryczną powinni poruszać się po jezdniach, gdzie prędkość nie przekracza 30 km/h, a korzystanie z chodników jest dozwolone tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zabronione jest ciągnięcie pojazdów, przewożenie osób, zwierząt lub ładunku, a także jazda po jezdniach z wyższą dozwoloną prędkością, jeśli nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wypadki, takie jak ten na legnickim Rynku, są przestrogą dla wszystkich uczestników ruchu. Przestrzeganie przepisów, uwaga na drodze i odpowiedzialne korzystanie z jednośladów mogą uratować zdrowie, a nawet życie. Policja apeluje o rozwagę i przypomina, że bezpieczeństwo jest wspólną odpowiedzialnością.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 9.05.2024, Polska Policja.