Akcja nosi nazwę "Zwolnij – niebezpieczny punkt" i jest inicjatywą Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Biuro przeprowadziło wnikliwe analizy wypadków drogowych w latach 2021-2023, po czym wytypowało aż 535 5-kilometrowych odcinków dróg oraz konkretnych miejsc — m.in. skrzyżowań i przejść dla pieszych — gdzie doszło do trzech lub więcej wypadków drogowych. Jak w praktyce wygląda akcja "Zwolnij – niebezpieczny punkt"?

Akcja "Zwolnij – niebezpieczny punkt" Foto: Policja
Akcja "Zwolnij – niebezpieczny punkt"

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało akcję wspólnie z firmą Neptis, czyli operatorem komunikatora Yanosik. Kierowcy mający zainstalowaną aplikację Yanosik będą ostrzegani o zbliżaniu się do niebezpiecznego miejsca za pomocą komunikatu głosowego ("Zbliżasz się do niebezpiecznego miejsca! Zwolnij i żyj!”) oraz wyrazistymi banerami.

Pierwotnie akcja "Zwolnij – niebezpieczny punkt" miała potrwać do 2 czerwca 2024 r., ale finalnie zakończy się 1 września 2024 r. Dlaczego?

Jak podaje Yanosik w oficjalnym komunikacie prasowym, "o przedłużeniu akcji >>Zwolnij – niebezpieczny punkt<< Yanosik oraz Policji zadecydowały nie tylko dobre wyniki komunikacyjne i spore zainteresowanie mediów, ale również pozytywny odbiór samych kierowców, którzy przystali na apel o zmniejszeniu prędkości i zachowaniu większej ostrożności w newralgicznych punktach."

Przeczytaj także: Niesamowity wzrost importu używanych aut do Polski. Jedno źródło zaczyna robić furorę

W 2023 r. z winy kierowców doszło w Polsce do 19 tys. 58 wypadków, przy czym sprawcami aż 74 proc. z nich byli prowadzący samochody osobowe. W wypadkach zginęło 1622 osób, a 22 tys. 328 zostało rannych. Głównymi przyczynami były:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4576 wypadków);
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (4216 wypadków);
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (2444 wypadki)

Jednocześnie to wypadki wynikające z niedostosowania prędkości do warunków ruchu są najbardziej niebezpieczne, ponieważ zginęło w nich prawie 41 proc. wszystkich ofiar w 2023 r. (w wypadkach związanych z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu ten odsetek wyniósł 13,7 proc.).

Jak podaje Yanosik w komunikacie prasowym, uderzenie w człowieka przez jadący z prędkością 45 km/h samochód osobowy jest dla ludzkiego ciała równie niebezpieczne co upadek z trzeciego piętra. Natomiast uderzenie z prędkością przeszło 50 km/h zmniejsza szanse na przeżycie niemal do zera.

W akcji "Zwolnij – niebezpieczny punkt" bierze udział również firma Screen Network, która emituje spot reklamowy na ekranach LED m.in. przy głównych trasach, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych.