W Gliwicach na ul. Wrocławskiej doszło do niebezpiecznej sytuacji. 29-letni mężczyzna kierujący ciężarowym pojazdem marki Renault ominął pojazd, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Takie zachowanie jest szczególnie niebezpieczne dla pieszych. Mieszkaniec Sosnowca za wykroczenie został ukarany mandatem karnym 1500 zł oraz 15 pkt.

Policjanci apelują zarówno do kierujących, jak i pieszych o ostrożność i stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania. Przypominają, że zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący, zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu.

Taryfikator przewiduje bolesne kary dla kierowców, lekceważących przepisy wobec pieszych. I tak od 1500 zł, do 3000 zł zapłacą kierowcy za:

  • Wyprzedzenie innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim;
  • Ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu;
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania lub w strefie zamieszkania;
  • Jazdę wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych;
  • Niezatrzymanie auta, aby umożliwić przejście osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 09.03.2024, Katowice.