- Aplikacja spełnia oczekiwania policji i użytkowników - twierdzą mundurowi, choć zdania w sieci są podzielone
- Problemy i sytuacje wymagające interwencji zgłasza 3,3 mln użytkowników - pisze w komunikacie policja. Może to sugerować, że chodzi o liczbę użytkowników aplikacji
- Najczęściej wybierane przez użytkowników kategorie dotyczą ruchu drogowego
Ponad 3,3 mln użytkowników współpracuje z organami ścigania, sygnalizując problemy i sytuacje, którymi powinna się zająć Policja. Choć nie wszystkie sygnalizowane problemy znajdują potwierdzenie w działaniach policjantów, są one postrzegane jako pozytywny aspekt budowania społeczeństwa obywatelskiego. To rozwiązanie nie mogłoby funkcjonować bez wzajemnego zaufania mieszkańców oraz policji - czytamy w komunikacie prasowym.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co zgłaszają obywatele
Spośród 24 dostępnych kategorii zagrożeń, najczęściej wybierane przez użytkowników są te dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, takie jak:
- nieprawidłowe parkowanie,
- przekraczanie dozwolonej prędkości,
- niewłaściwa infrastruktura drogowa.
Pozostałe rodzaje zagrożeń, chociaż w mniejszej skali, również są wykorzystywane przez użytkowników. Obecny katalog zagrożeń jest efektem konsultacji społecznych i sugestii użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki czemu spełnia oczekiwania osób korzystających z aplikacji - czytamy w komunikacie policji.
Policja jest zdania, że aplikacja spełnia swoją funkcję, a miliony użytkowników chętnie z niej korzystają, wspierając pracę policji. Jak jednak sugerują opinie w sklepie Play, aplikacja nie jest doskonała.
Geoportal Mobile - aplikacja
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest za pośrednictwem aplikacji Geoportal Mobile. Jak czytamy w opisie aplikacji, Geoportal Mobile zapewnia dostęp do usług danych przestrzennych. Geoportal Mobile zapewnia dostęp do rejestrów państwowych udostępnianych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii za pośrednictwem usług Geoportal.gov.pl. Ponadto w aplikacji zintegrowano moduł Krajowej Mapy zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB), który pozwala na zgłaszanie Policji zdarzeń i zauważonych zagadnień związanych z bezpieczeństwem.
Za pomocą aplikacji można zgłaszać m.in.:
- nieprawidłowe parkowanie,
- przekraczanie dozwolonej prędkości,
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,
- niewłaściwą infrastrukturę drogową,
- używanie środków odurzających,
- złą organizację ruchu drogowego.
O ile sam zamysł aplikacji jest słuszny, jej wygląd przejrzysty, a korzystanie z niej - intuicyjne, o tyle użytkownicy Sklepu Play zgłaszają szereg uwag dotyczących zaszytych w niej funkcjonalności.
- Aplikacja w roku 2023 stała się bezużyteczna. Nie ma w niej nic z tego do czego została wymyślona. Nawet działki katastralne są nieaktualne, stan sprzed wielu lat - pisze jeden z użytkowników.
- Problem w "mapach zagrożeń". Nie da się zgłosić zdarzenia wybierając na mapie punkt tylko trzeba być tam dokładnie na miejscu telefonem. Przez to wyszło właśnie zgłoszenie błędne i nie można go skorygować albo usunąć! To jakaś paranoja! Ponadto aplikacja się muli! - pisze inny.
- Masakra! Kto kontroluje zgłoszenia? Brak interwencji po zgłoszeniach. Nikt nie kontroluje miejsca zgłoszonych - dodaje kolejny.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że część uwag dotyczy funkcjonalności niezwiązanych z samą Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, a z innymi funkcjami Geoportalu. Nie brakuje też jednak opinii pozytywnych. Trzeba jednak szczerze przyznać, że średnia ocena 2,7 na 5 możliwych gwiazdek nie jest najlepszą rekomendacją. W sytuacjach wymagających nagłej interwencji lepiej zdać się na tradycyjne zgłoszenie telefoniczne.