Wybierz samochód

Yugo Koral

Yugo Koral to samochód osobowy należący do segmentu B produkowany przez jugosłowiańskie, a potem serbskie zakłady w Kragujevacu. Auto zaprezentowane zostało w 1978 roku, a produkcja ruszyła dopiero pod koniec listopada 1980 roku. Data ta nie była przypadkowa, bowiem specjalnie odkładano ją na datę rocznicy założenia Socjalistycznej, Federacyjnej Republiki Jugosłowiańskiej.

Początkowo auto nazywało się Zastava 102 i miało być następcą dla modelu 750. Od wielu lat Zastava produkowała modele Fiata na licencji z niewielkimi zmianami. Z Zastavą 102 było jednak inaczej, bowiem otrzymała na nowo zaprojektowane wnętrze oraz nadwozie, które mimo wszystko designem nawiązywało do pierwowzoru – Fiata 127.

Nazwa 102 nie utrzymała się długo – po kolei zmieniano ją na Zastava Jugo, Zastava Yugo, aż w końcu Yugo Koral / Koral In, by z początkiem XXI wieku wrócić do Zastavy. Auto występowało głównie jako 3-drzwiowy hatchback, jednak w niewielkiej serii powstało także 2-drzwiowe cabrio. Z Koralem wiązano ogromne nadzieję na odbudowę gospodarki i sukces na rynkach eksportowych – szczególnie w USA, gdzie był jednym z najmniejszych i najtańszych aut osobowych.

W połowie lat 90. auto przeszło pierwsze modyfikacje nadwozia, zarówno przedniej jak i tylnej części. Plany rozwoju krzyżowały się z wojną domową, a największą przeszkodą było bombardowanie NATO przeprowadzone w 1999 roku, które dosięgło także fabryki Zastavy. Po odbudowie powrócono do produkcji Korala, jednak konstrukcja auta coraz bardziej się starzała. Zamiast na zachód, auto coraz częściej wysyłano do Europy Środkowo-Wschodniej.

Ostatnia modyfikacja nadwozia miała miejsce w 2001 roku, a auto po niej nosiło dopisek In. Rozbudowano nieco pas przedni i tylny, jednak bryła nadwoziowa nie uległa zmianie. Początkowo do napędu służył silnik benzynowy o pojemności 0.9 litra, generujący 45 KM. W połowie lat 80. Do oferty dołączyła 1,1-litrowa jednostka o mocy 55 KM. Od końca lat 90. Dostępny był także 1,3-litrowy, 65-konny benzyniak.

Moc kierowana była na przednie koła za pomocą 4-biegowej (0.9, 45 KM) lub 5-biegowej skrzyni manualnej. Co ciekawe, w 2000 roku powstał prototyp wyposażony w silnik elektryczny o zasięgu ok. 80 km. Produkcja Yugo Koral zakończyła się ostatecznie w 2008 roku.

Yugo Koral - generacje

Yugo Koral - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!