Wybierz samochód

Aston Martin DBS

Aston Martin DBS

Aston Martin DBS to luksusowy samochód sportowy typu GT. Obecnie model kojarzy się głównie z autem, które pojawiło się w 2007 roku, jednak brytyjska marka nazwała tak jeden ze swoich aut już w 1967 roku, jako następca modelu DB6. Auto przede wszystkim przeszło zmiany nadwoziowe, które od modelu DB4 były raczej kosmetyczne.

DBS otrzymał podwójne okrągłe reflektory i bardziej kanciaste nadwozie. Początkowo jednak pojazd otrzymał ten sam, 6-cylindrowy silnik, który montowany był w poprzedniku, ponieważ prace nad nowym V8 opóźniały się z konieczności jego dopracowania. Nazwa DBS nie była przypadkowa (zgodnie z nomenklaturą, auto powinno nazywać się DB7), bowiem Aston postanowił nawiązać do prototypu DBSC, który został zaprojektowany przez Carozzerria Touring i zaprezentowany 2 lata wcześniej.

Wcześniej wspomniany 6-cylindrowy silnik miał 4 litry pojemności o generował 282 lub w wersji Vantage – 325 KM. 5,4-litrowa widlasta „ósemka” rozwijała 320 KM. Moc kierowana była na tylne koła za pośrednictwem 5-biegowej przekładni manualnej lub 3-stopniowego automatu. Jego następcą został w 1972 roku model V8.

Nazwa DBS pojawiła się ponownie dopiero, jak już zostało wcześniej wspomniane, w 2007 roku. Auto było następcą modelu V12 Vanquish S. Konstrukcyjnie DBS został zbudowany na płycie podłogowej VH, natomiast stylistycznie silnie nawiązuje do swojego starszego brata – DB9. Jest tak, bowiem DBS bazuje na DB9 i jest w gruncie rzeczy jego nieco zmodyfikowaną, mocniejszą wersją.

Nadwozie nabrało bardziej agresywnego wyglądu dzięki dyfuzorowi, większym końcówkom wydechu oraz zmodyfikowanej atrapie chłodnicy i dodatkowym wlotom powietrza. Również wnętrze zostało lekko „przypudrowane”, aby wyglądało na bardziej sportowe. Aby zaoszczędzić na masie, niektóre elementy nadwozia zostały wykonane z włókna węgłowego (m.in. maska, część przedniego zderzaka oraz klapa bagażnika). DBS jest autem typu 2+2, co oznacza, że oficjalnie autem mogą podróżować 4 osoby, jednak oczywistym jest, że na tylnej kanapie w wygodnej pozycji mogą podróżować jedynie dzieci. Co ciekawe, gdy klient zapragnął lżejszych, sportowych foteli, musiał zrezygnować z dodatkowych miejsc z tyłu.

Pod maską „gra” 12-cylindrowy, wolnossący silnik w układzie V generujący 517 KM. Mimo iż wg zwykłego śmiertelnika, DBS ma jednostkę napędową zamontowaną z przodu, to w gruncie rzeczy tak nie jest. Z inżynierskiego punktu widzenia, motor został umieszczony za przednią osią, a więc jest umieszczony centralnie, podobnie jak przekładnia (6-biegowa ręczna lub sekwencyjna Touchtronic II). Dzięki takiemu zabiegowi, Aston ma bardzo korzystny rozkład masy. Moc przenoszona jest na tylną oś.

Obok 2-drzwiowego coupe, od 2009 roku dostępne było także cabrio, które nazwano DBS Volante.

Produkcja modelu DBS dobiegła końca w 2012 roku, a jego następcą został model Vanquish. Aston Martin DBS pojawiał się kilkukrotnie na ekranie i jest znany przede wszystkim z filmów o brytyjski agencie Jamesie Bondzie - pojawił się w Casino Royale oraz Quantum of Solace.

Aston Martin DBS - generacje

Aston Martin DBS I (1967&nbsp-&nbsp1972)

Aston Martin DBS I (1967 - 1972)

Aston Martin DBS - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!