Wybierz samochód

Audi v8

Audi V8

Audi V8 to luksusowy samochód osobowy produkowany przez niemiecki koncern. Auto zadebiutowało w 1988 roku i było pierwszym modelem klasy luksusowej od Audi. Był to dosyć ryzykowny krok, bowiem Audi do tej pory nie wkraczało w „najwyższą” sferę, choć w innych modelach czuć było zawsze nieco lepszą jakość niż u bratniego Volkswagena.

Ów ryzykowne posunięcie nie do końca się powiodło, bowiem spodziewana liczba sprzedanych egzemplarzy nie została osiągnięta, jednak jak już wcześniej zostało wspomniane, Audi dało o sobie znać, zdobyło zaufanie wielu osób, co skutkowało już sporym sukcesem jego następcy – A8-ki. Powodów niepowodzenia było wiele – jednym z nich był fakt, iż auto bazowało na mniejszych modelach 100/200 i stylistycznie za bardzo je przypominało, mimo powiększenia rozstawu kół, innej atrapy chłodnicy, innymi zderzakami oraz felgami.

Dużym minusem był także fakt, że już 2 lata po wprowadzeniu V8, pojawiła się nowa generacja 100-ki, która otrzymała nową płytę podłogową, co mogło sugerować, iż V8-ka jest już nieco przestarzała. Wyposażeniowo jednak, V8-ka dorównywała swoim konkurentom. W standardzie klient otrzymywał m.in. automatyczną klimatyzację, ogrzewanie postojowe, tempomat, elektrycznie sterowany szyberdach, podgrzewane i elektrycznie sterowane fotele z funkcją pamięci czy telefon satelitarny. Jednym z największych atutów auta, był napęd na 4 koła quattro.

Jednocześnie V8-ka była pierwszym pojazdem tej klasy, wyposażona w tego rodzaju napęd. W 1990 roku na rynku pojawiła się także wersja Lang, która charakteryzowała się przedłużonym o aż 32 cm rozstawem osi. Pod maską, jak sama nazwa wskazuje, montowano silnik V8. Początkowo benzyniak miał 3,6 litra pojemności o generował 250 KM. Jednostka sprzęgana była tylko z 4-stopniowym automatem, jednak na skutek nacisku ze stron klientów, w 1990 roku do oferty dołączyła także 5-biegowa przekładnia manualna.

Z kolei 2 lata później pojawił się większy, 4,2-litrowy silnik, który rozwijał 280 KM. Razem z nim, w ofercie pojawiła się nowa ręczna skrzynia o 6 przełożeniach.

W 1993 roku zakończono produkcję V8-ki, a rok później została ona zastąpiona modelem A8 (D2).

Rywalami Audi V8 są m.in. BMW serii 7, Mercedes-Benz klasy S oraz Jaguar XJ.

Audi V8 - generacje

Audi V8 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!