Wybierz samochód

BMW Z1

BMW Z1

BMW Z1 to sportowy roadster produkowany przez niemiecką markę. Auto zadebiutowało w 1989 roku, choć w gazecie ukazał się już 3 lata wcześniej. Auto zostało zaprojektowane przez firmę-córkę BMW Forschung und Technik GmbH. Litera „Z” z nazwy wzięła się od słowa „Zukunft”, co po niemiecku znaczy przyszłość.

Auto obfitowało w nowoczesne technologie. Rozwiązania te ograniczały się jednak głównie do nadwozia, bowiem silnik, zawieszenie oraz przeniesienie napędu zostało zaadaptowane z BMW 325i E30. Najbardziej charakterystycznym elementem Z1-ki były drzwi, które nie otwierały się w sposób klasyczny, lecz chowały się w progach. Dzięki temu, można było jeździć z otwartymi drzwiami.

Dzięki umieszczeniu jednostki napędowej za przednią osią, osiągnięto bardzo korzystny rozkład masy. Szkielet nadwozia wykonano ze stalowej blachy, którą ocynkowano. Takie elementy jak osłony progów, drzwi czy zderzaki zostały wykonane ze sztucznych tworzyw termoplastycznych. Podłoga, którą wykonano z żywicy epoksydowej wzmocnionej włóknem szklanym i poliwinylowym, jest od spodu całkowicie gładka.

Do napędu posłużył 2,5-litrowy silnik benzynowy R6 generujący 170 KM. Moc przekazywana była na tylne koła za pomoc 5-biegowej przekładni manualnej. 66 egzemplarzy wzięła na warsztat firma Alpina. Model RLE (Roadster Limited Edition) miał silnik rozwiercony do 2.7 litra co skutkowało zwiększeniem mocy o 30 KM, zmodyfikowane zawieszenie oraz wydech, a także specjalny wzór felg. Co ciekawe, dodatkowych 8 właścicieli „zwykłych” Z1 zażyczyło sobie przerobienie swoich egzemplarzy na RLE.

Produkcja BMW Z1 została zakończona w 1991 roku z liczbą 8000 wyprodukowanych egzemplarzy.

BMW Z1 - generacje

BMW Z1 - powiązane artykuły