Wybierz samochód

Buick Skyhawk

Buick Skyhawk to kompaktowy samochód sportowy produkowany przez koncern General Motors. Auto zadebiutowało w 1974 roku i miała zastąpić inny model koncernu – Opla Mantę A. Co prawda była od niej większa i bazowała na większym Chevrolecie Monza. Co ciekawe można dostrzec pewne podobieństwa między Skyhawk'iem i Mantą B.

Różnice między Buickiem i Chevroletem były niewielkie i ograniczyły się głównie do przedniego pasa. Podobnie jak on, Skyhawk oparto na płycie podłogowej H-Body. 3-drzwiowe coupe napędzane było przez 3,8-litrowy silnik V6 generujący zaledwie 105 KM. Moc przenoszona była na tylne koła za pomocą 3-stopniowego automatu lub 4- bądź 5-biegowej przekładni manualnej. 2 lata po debiucie za dopłatą dostępna był dokładka garbu na dachu, ciągnąca się ku tyłowi.

Rok później zmodyfikowana została atrapa chłodnicy, a po kolejnych 2 latach, zmiany doczekała się także maska, a do oferty dołączyła sportowa wersja Road Hawk. Auto miało sportowe zawieszenie, dodatkowe ospojlerowanie, odpowiednie emblematy oraz wzmocniony do 115 KM silnik.

W 1980 roku produkcja I generacji Buicka Skyhawk została zakończona, a po 2 latach na rynku pojawiła się druga odsłona. W porównaniu do poprzednika zaszły duże zmiany. Przede wszystkim, pierwowzorem dla jego stworzenia stał się Chevrolet Cavalier. Obok 2-drzwiowego nadwozia, pojawił się także 4-drzwiowy sedan, coupe o oznaczeniu T-Type oraz 5-drzwiowe kombi.

Auto zostało oparte na płycie J-Body, dlatego auto miało tym razem napęd na przednią oś. Do napędu posłużyły tym razem wyłącznie silniki 4-cylindrowe. Jednostki o pojemności 1,8 litra generowały 89 (gaźnik) oraz 81 (wtrysk) KM. W 1983 roku gaźnikowy silnik zostaje wycofany, a wersja wtryskowa zyskuje 3 KM.tu Wtedy też w salonach pojawiło się kombi. Rok później nieco zmodyfikowano pas przedni, a odmiana T-Type oferowana była także z turbodoładowanym silnikiem 1.8, który rozwijał 152, a od 1987 roku – 167 KM.

Oprócz tego dostępny był także gaźnikowy silnik benzynowy 2.0, początkowo o mocy 90 KM. W roku kiedy wzmocniony został silnik turbo, on również zyskał dodatkowych 6 KM. Rok później pojawiła się także wersja wyposażeniowa, która oferowała sportowe zawieszenie i układ kierowniczy, skórzaną kierownicę oraz obrotomierz.

W tym samym roku (1988) produkcja Buicka Skyhawk została zakończona.

Buick Skyhawk - generacje

Toyota Yaris, Skoda Fabia, Renault Clio, Hyundai i20, Dacia Sandero – pięć popularnych aut w segmencie B

Buick Skyhawk I (1974 - 1980)

Buick Skyhawk - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!