Wybierz samochód

Chrysler PT Cruiser

Chrysler PT Cruiser

Chrysler PT Cruiser to kompaktowy samochód osobowy w stylu retro produkowany przez amerykańską markę. Auto pojawiło się w 2000 roku i wywołało niemałe zamieszanie w świecie motoryzacji. Konstruktorzy chcieli tym modelem nawiązać to legendarnych hot rodów z lat 30., a szczególnie do modelu Airflow. Część nazwy „PT” jest skrótem od „Personal Transportation”, co w przybliżeniu oznacza „osobisty transport”.

Przez pierwszy rok, auto produkowane było pod marką Plymouth. Chrysler był jedną z pierwszych marek, która zapoczątkowała trend na produkcję nowych aut w stylu retro, odnoszących się do starych modeli. Za nietypową i nieco kontrowersyjną stylistykę nadwozia odpowiedzialny był Brian Nesbitt. Auto charakteryzuje się dosyć wysokim nadwoziem, ale najbardziej w oczy rzuca się przód pojazdu.

Wysoki grill od góry „nakrywa” mocno zaokrąglona z przodu maska. Reflektory natomiast znajdują się na przedniej części błotników, które zostały umieszczone w niższej partii. Podobnie postąpiono z tylnymi światłami. Klapa bagażnika natomiast jest prosta i duża. Tył auta przypomina nieco londyńskie taksówki. W 2004 roku, obok dotychczasowego, 5-drzwiowego nadwozia, dostępne było także 2-drzwiowe cabrio z miękkim dachem. O ile pierwsza wersja mieściła 5 osób, o tyle druga już tylko 4.

2 lata później dokonano faceliftingu. Zmianie uległ nieco pas przedni, reflektory oraz tylne światła, a wnętrze również doczekało się kilku dodatków. A skoro o wnętrzu mowa, nie była to raczej mocna strona tego auta. Jakość użytych materiałów oraz ich spasowanie stały na kiepskim poziomie. Przy okazji liftingu kwestia ta została nieco dopracowana, jednak efekt wciąż mógł rozczarować. Podobnie było z ilością miejsca. Sądząc po zewnętrznych gabarytach można się było spodziewać bardzo dużej ilości miejsca, szczególnie na tylnej kanapie. Co prawda pasażerowie w II rzędzie nie powinni narzekać z powodu, jednak odnosi się wrażenie nieudanego wykorzystania przestrzeni.

Do napędu posłużyły zarówno silniki benzynowe jak i wysokoprężne. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z jednostkami 4-cylindrowymi. Benzyniaki miały pojemność 1.6, 2.0 oraz 2.4 litra i generowały kolejno 115, 141 oraz 150 lub 182 bądź 220 KM (ostatnie 2 wersje dotyczą turbodoładowanego silnika 2.4; poprzednia jej wolnossącej odmiany). Jedyny turbodiesel CRD miał 2,2 litra pojemności i rozwijał 121, 15 lub 160 KM. Moc kierowana była na przednią oś za pomoc 4-stopniowego automatu lub 5-biegowej skrzyni manualnej.

W 2001 roku, PT Cruiser zdobył tytuł North American Car of the Year.

W 2008 roku z oferty zniknął kabriolet, natomiast 2 lata później całkowicie zakończono produkcję modelu. Auto przez 10 lat zdobyło tyle samo zwolenników co i przeciwników, jednak oryginalnego i wyróżniającego się z tłumu wyglądu odmówić mu nie można.

Chrysler PT Cruiser - generacje

Chrysler PT Cruiser - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat