• Uszkodzonych amortyzatorów CDC nie można zastępować standardowymi amortyzatorami hydraulicznymi
  • Amortyzatory SACHS CDC (Continuous Damping Control) są wykorzystywane w coraz większej liczbie pojazdów
  • ZF Aftermarket znacznie rozszerzy portfolio amortyzatorów SACHS CDC w 2020 roku

Rozszerzona gama produktów obejmuje części zamienne SACHS CDC do samochodów średnich i kompaktowych, w połączeniu z wieloma nowymi dodatkami. Dzięki poszerzeniu oferty obsługa aut z zaawansowanymi układami zawieszenia również w niezależnych warsztatach ma być łatwiejsza.

Elektronicznie sterowane amortyzatory, takie jak CDC koncernu ZF, mają wielką przewagę nad konwencjonalnymi amortyzatorami w systemach podwozia: dzięki nim kierowcy mogą wybierać i zmieniać różne ustawienia jazdy zgodnie z preferencjami. Natomiast konwencjonalne układy jezdne narzucają z góry ustawienia będące kompromisem pomiędzy ustawieniem w kierunku komfortu lub sportu, podczas konfigurowania pojazdu. W takim przypadku zmiana jest możliwa tylko przy montażu nowych części. Natomiast amortyzatory SACHS CDC są sterowane elektronicznie za pomocą proporcjonalnych zaworów elektromagnetycznych, które regulują optymalną siłę tłumienia w ułamku milisekund. Pozwala to kierowcy cieszyć się wyjątkowym komfortem jazdy bez utraty stabilności podczas manewru omijania lub hamowania awaryjnego.

Amortyzator sterowany elektronicznie SACHS CDC Foto: ZF Aftermarket
Amortyzator sterowany elektronicznie SACHS CDC

Nie tylko do aut luksusowych

Od momentu wprowadzenia na rynek w 1997 r. ZF wyprodukował około 28 milionów amortyzatorów CDC. Występujące wcześniej tylko w pojazdach luksusowych, stopniowo były instalowane również przez producentów w samochodach średniej wielkości i kompaktowych. Obecnie nawet małe samochody, takie jak nowy Volkswagen Polo, mogą być w nie wyposażone.

Tak duża liczba pojazdów wyposażonych w technologię CDC od czasu ich wprowadzenia na rynek około 20 lat temu oznacza, że coraz więcej takich pojazdów jest serwisowanych w niezależnych warsztatach. Same amortyzatory są bardzo trwałe, dzięki elektronicznemu układowi sterowania, który może do pewnego stopnia kompensować zużycie elementów odpowiedzialnych za tłumienie. Niemniej jednak w pewnych przypadkach staje się konieczna wymiana zużytych lub uszkodzonych komponentów, np. po ciągłym użytkowaniu w trudnych warunkach drogowych lub z powodu dużego przebiegu. Inne przyczyny awarii amortyzatorów CDC obejmują zużycie zaworów elektromagnetycznych, kabli i złączy lub uszkodzenia spowodowane przez gryzonie lub korozję.

ZF Aftermarket zapewnia firmom motoryzacyjnym kompleksową gamę amortyzatorów CDC marki SACHS. Są one już dostępne m.in. dla:

  • Audi A4 (rok produkcji 2007-2015)
  • Audi Q5 (rok produkcji 2008-2016)
  • Audi Q7 (rok produkcji 2006-2015)
  • Porsche Cayenne (rok produkcji 2002-2010 oraz 2010-2017)
  • Volkswagen Touareg (rok produkcji 2002-2010 oraz 2010-2018)

W 2020 r. portfolio amortyzatorów CDC zostanie rozszerzony do 30 dodatkowych numerów części.Amortyzatory elektroniczne należy zastąpić identycznymi częściami. Modernizacja elementami standardowymi spowodowałaby utratę homologacji pojazdu. Wymiana amortyzatorów na oryginalne części zachowa bezpieczeństwo i wartość pojazdu.

Warsztaty nie muszą się obawiać, że wymiana amortyzatorów CDC będzie wiązać się z dużymi wyzwaniami technicznymi. Wymiana przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku hydraulicznych amortyzatorów, ale niektóre wersje wymagają dodatkowego zaadaptowania do systemu elektronicznego.