Wybierz samochód

Dodge Omni

Dodge Omni to jeden z najmniejszych samochodów osobowych produkowanych przez tą markę. Auto zadebiutowało w 1978 roku jako bliźniaczy model Plymouth Horizon. Oba auta bazowały na Simce Horizon. Do 1978 roku, Chrylser (właściciel Dodge'a) był również właścicielem Simci.

W tymże roku, Amerykanie sprzedali markę do Peugeot, zachowując sobie jednocześnie prawa do produkcji Omni oraz Horizona. Początkowo mały, 5-drzwiowy hatchback oferowany był z 1,7-litrową jednostką benzynową od Volkswagena, która generowała 76 KM. Ze względu na zmiany przepisów spalania, moc silnika była obniżana do poziomu 71, następnie 67 aby zatrzymać się na 64 KM.

Z biegiem lat powstały zarówno usportowione modele wyposażone w nieco utwardzone zawieszenie i aluminiowe felgi, a także wersje ukierunkowane na jak najniższe zużycie paliwa. Obok jednostki VW, dostępny był także 2,2-litrowy benzyniak o mocy 86 KM.

W 1983 roku wzbogacono wyposażenie Omni, a najmniejszy silnik został wymieniony na 1,6-litrową jednostkę Peugeota generującą 63 KM (pod roku już 65 KM). Z kolei największy silnik wzmocniono o 8 KM, a w kolejnym roku o wyboru były wersje 96- oraz 112-konne. Od 1985 oferowano także turbodoładowaną odmianę silnika 2.2 – rozwijał on 148 KM.

Od 1987 roku w ofercie pozostał tylko 97-konny motor 2.2, który po roku przeszedł modernizację w postaci zastosowania wtrysku paliwa. Moc kierowana była na przednią oś za pomocą 3-stopniowego automatu bądź 4- lub 5-biegowej przekładni manualnej.

W 1990 roku produkcja Dodge'a Omni została zakończona, a jego następcą został Dodge Shadow oraz bliźniaczy Plymouth Sundance.

Dodge Omni - generacje

Dodge Omni - powiązane artykuły

Pokaż więcej