Wybierz samochód

Fiat Idea

Fiat Idea

Fiat Idea to kompaktowy minivan produkowany przez włoski koncern motoryzacyjny. Auto zadebiutowało w 2003 roku i miało być mniejszym odpowiednikiem Multipli. Rok później na rynku pojawiła się jej bardziej ekskluzywna bliźniacza odmiana – Lancia Musa.

Oba auta powstały na płycie podłogowej „Projekt 188”, która była wykorzystywana także przy produkcji Fiata Punto. 5-drzwiowe nadwozie Idei zostało zaprojektowane przez Giorgetto Giugiaro i choć ma charakterystyczne kształty i prezentuje się schludnie, to nie zachwyca przechodniów swoim stylem. Wnętrze jest całkiem obszerne i pomieści 5 osób, choć wygodnie będzie podróżować we czwórkę. Bagażnik ma przyzwoite 320 litrów pojemności.

W 2005 roku przeprowadzono drobne modyfikacje nadwozia polegające na zmianie reflektorów oraz grilla. W tym samym roku ruszyła produkcja Idei w Brazylii, gdzie auto cieszyło się zdecydowanie większą popularnością niż na Starym Kontynencie. W 2010 roku przeprowadzono kolejny lifting, tym razem jednak zmiany objęły cały pas przedni oraz tylne światła.

Do napędu Idei służyły benzyniaki o pojemności 1.2 oraz 1.4 litra i mocy odpowiednio 80 oraz 77 i 95 KM oraz jednostki wysokoprężne o pojemności 1.3 MultiJet oraz 1.9 JTD generujące kolejno 70 i 90 oraz 100 KM. Moment obrotowy trafiał na przednią oś za pomocą 5- lub 6-biegowej skrzyni ręcznej bądź 5-biegowego automatu.

W 2012 roku ze względu na zbyt niskie zainteresowanie zakończono produkcję Fiata Idei, poza Ameryką Południową, gdzie auto cieszyło się duża popularnością, również w uterenowionej wersji Adventure. Następcą Fiata Idei jest model 500L.

Fiat Idea - generacje

Fiat Idea - powiązane artykuły