Wybierz samochód

Fisker Karma

Fisker Karma

Fisker Karma to ekskluzywny, sportowy samochód hybrydowy PHEV (Plug-In Hybrid Electric Vehicle). Auto zadebiutowało w 2008 roku, choć produkcja ruszyła dopiero 3 lata później. Marka została założona przez Duńczyka Henrika Fiskera, który był jednocześnie autorem jedynego modelu firmy. Siedziba firmy mieściła się w Kalifornii, natomiast produkcja odbywała się w fińskim Uusikaupunki.

Zazwyczaj pojazdy hybrydowe były kojarzone z nudnymi nadwoziami i kiepskimi osiągami, jednak w przypadku Fiskera Karmy było inaczej. 4-drzwiowe nadwozie przypomina wyglądem liftbacka, ale najważniejsze jest to, iż jego stylistyka jest naprawdę interesująca i to w korzystnym tego słowa znaczeniu. Co ciekawe, na dachu znajdziemy baterie słoneczne, które mogą służyć do ładowania akumulatorów. Wnętrze jest przepełnione skórą oraz drewnem, które otacza 4 pasażerów.

Najważniejszy jest jednak napęd w aucie. Fisker Karma został wyposażony w 2 silniki elektryczne o łącznej mocy 408 KM, które trafiają na tylne koła. Oprócz tego w Karmie zamontowano 2-litrowy silnik benzynowy z koncernu GM, który generuje aż 264 KM. Jednak jednostka ta nie jest połączona z kołami i służy jedynie do ładowania akumulatorów, gdy ich stan naładowania spadnie poniżej pewnego poziomu.

Zasięg oraz osiągi Fiskera Karmy uzależnione są od wybranego trybu jazdy – sport lub stealth. Pierwszy pozwala na lepsze przyspieszenie i wyższą prędkość maksymalną, ale ogranicza zasięg do 80 km. W drugim przypadku, producent zapewniał iż auto przejedzie ponad 400 km. Niestety ze względu na problem z firmą dostarczającą akumulatory, a nawet z samymi akumulatorami oraz z powodu opóźnień w produkcji, ostatecznie Fisker zbankrutował, przez co w 2012 roku zakończono produkcję modelu Karma.

Fisker Karma - generacje

Fisker Karma (2011&nbsp-&nbsp2012)

Fisker Karma (2011 - 2012)

Fisker Karma - powiązane artykuły