Wybierz samochód

FSC Lublin

FSC Lublin to osobowo-towarowy samochód dostawczy. Auto zadebiutowało w 1993 roku, choć prace nad projektem ruszyły już pod koniec lat 70. Planowano wtedy wprowadzenie do produkcji nowoczesnego „dostawczaka” który by miał zastąpić przestarzałego Żuka i Nysę. Mimo nowoczesnych rozwiązań projekt został odrzucony ze względu na sytuację polityczną, a powrócono do niego na początku lat 90. Mimo zastąpienia Żuka przez FSC Lublina, ten pirwszy produkowany był równolegle aż do 1998 roku.

Wskutek przejęcia FSO i FSC przez koreańskiego Daewoo w 1995 roku, Lublin wyjeżdżał z fabryki ze znaczkiem południowokoreańskiej marki. Pojazd występował jako 3-osobowy dostawczak, ze skrzynią ładunkową, w wersji osobowej zdolnej pomieścić nawet do 15 osób, a od 1996 roku, kiedy weszła II generacja (Lublin II) także z podwyższonym dachem. Początkowo do napędu służył wyłącznie silnik wysokoprężny 4C90 2.4 generujący 70 KM.

Razem z Lublinem II pod maskę trafiła turbodoładowana odmiana silnika 2.4 – 4CT90 generująca 90 KM. Oprócz tego w ofercie pojawił się także benzynowy 2.0 MPFI oraz 2.2 C22 od GM które rozwijały 105 oraz 117 KM. Rok po wprowadzeniu II generacji przeprowadzono lifting – Lublin otrzymał nową deskę rozdzielczą, dołożono wspomaganie kierownicy oraz nową atrapą chłodnicy. Ładowność wynosiła od 990 kg do blisko 1,5 tony.

W 1999 roku wprowadzono III generację Lubina (Lublin III). Nadwozie uległo drobnym modyfikacjom poprzez zastosowanie nowych świateł i kierunkowskazów. Dodatkowo Lublin w końcu zadbał o bardzo kiepskie do tej pory zabezpieczenie antykorozyjne. Unowocześnieniu poddano także wał napędowy, a w zespole napędowym wykorzystano skrzynię biegów od Kii. Gdy w 2001 roku ogłoszono upadłość, firmę przejęła Andoria, która do tej pory trudziła się produkcją silników. Montaż Lublinów został wznowiony w 2002 roku, a w następnym roku prawa do jego produkcji przejął Intrall Polska.

W 2005 roku wprowadził zmodernizowanego Lublina 3 Mi. Intrall unowocześnił pas przedni, a tylne lampy lampy nawiązywały do tych montowanych w legendarnym Żuku. W ofercie pojawił się wysokoprężny silnik od Iveco o pojemności 2.8 litra generujący 125 KM, a dotychczasowa jednostka 4CT90 została unowocześniona i wyposażona w intercooler, przez co jej oznaczenie zmieniło się na 4CTi90. Zabieg ten spowodował, iż silnik rozwijał teraz 102 KM.

W 2007 roku produkcja Lublina 3 Mi została zakończona ze względu na ogłoszenie upadłości przez spółkę Intrall Polska.

FSC Lublin - generacje

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

FSC Lublin I (1993 - 1997)

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

FSC Lublin II (1997 - 1999)

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

FSC Lublin III (1999 - 2007)

FSC Lublin - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!