Wybierz samochód

Łada 2107

Łada 2107 jest jednym z najpopularniejszych sedanów produkowanych, początkowo w radzieckich, a potem w rosyjskich zakładach AutoWAZ, choć na różnych rynkach znana była pod różnymi nazwami – Nova, Riva, Signet, 1500.

2107 bazuje teoretycznie na włoskim Fiacie 124, jednak tak naprawdę jest rozwinięciem modelu 2106 i bardziej luksusową wersją 2105. Auto jest jednym z najdłużej produkowanych aut na świecie (blisko 17 milionów wyprodukowanych egzemplarzy) bowiem na rynku pojawił się w 1982 roku, a jego wytwarzanie zakończono w Rosji w 2012 roku; w Egipcie jeszcze 2 lata później.

Łada 2107 była ceniona za swoją solidność i prostotę, dlatego często i chętnie była eksportowana do innych krajów, w tym do Polski. Oprócz tradycyjnej wersji, występowała także tzw. odmiana „fińska”. Wtedy auto było dodatkowo wyposażone w spryskiwacze i wycieraczki reflektorów, podłokietnik tylnej kanapy oraz ekonomizer. Mimo technicznego pokrewieństwa z włoskim Fiatem 124, który to w końcu był bazą dla licencji naszego „dużego Fiata” 125p, rosyjskie pojazdy były lepiej wykonane, bardziej zaawansowane konstrukcyjnie oraz, wg wielu, lepiej wyglądały (choć nie wszyscy podzielają to zdanie).

W 2004 roku całkowicie zaprzestano eksportu tego modelu ze względu na spadek zainteresowania oraz niespełnianie norm emisji spalin. Bowiem pod maską mogły znaleźć się już dosyć przestarzałe jednostki benzynowe – mogły mieć pojemność 1.3, 1.5 oraz 1.6 litra oraz moc odpowiednio 68, 75 oraz 78 KM. Te silniki były wyposażone w gaźnik, jedyny motor z wtryskiem paliwa miał pojemność 1,7 litra i rozwijał 80 KM. Moc była przenoszona na tylne koła za pośrednictwem 4- lub 5-biegowej skrzyni manualnej. Z kolei jeśli chodzi o wnętrze, to luksusów na próżno tam szukać. Przez cały okres produkcji nie było możliwości dokupienia poduszki powietrznej, nawet dla kierowcy, jednak z biegiem lat starano się unowocześniać chociażby deskę rozdzielczą.

Lecz właśnie z powodu braku innowacji zarówno w kwestiach bezpieczeństwa jak i konstrukcji zadecydowano o zakończeniu produkcji w Rosji 4-drzwiowego sedana Łady w 2012 roku. Jego następcą jest model Granta, a głównym konkurentem – Fiat 125p.

Łada 2107 - generacje

100 tys. km Skodą Fabią Combi 1.2 TSI - praktyczna, ale nie tania

Łada 2107 (1982 - )

Łada 2107 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!