Wybierz samochód

Lamborghini Miura

Lamborghini Miura to legendarny supersamochód produkowany przez włoską firmę motoryzacyjną. Auto pojawiło się w 1966 roku (Miura P400) w Genewie i od razu zachwyciło swoją stylistyką cały motoryzacyjny świat. Miura była trzecim po 350 GT i 400 GT autem z Sant'Agata i pierwszym, którego nazwa inspirowana była światem walki byków.

2-drzwiowe nadwozie Miury jest jednym z najniższych i mierzy niewiele ponad 1 metr wysokości. Opływowa linia hipnotyzowała dając Miurze niepowtarzalny styl. Przednie, okrągłe reflektory były podnoszone. Wnętrze było bardzo ciasne i nie nadawało się raczej do dalekich wycieczek ze względu na panujący hałas i niekomfortowe warunki. Pierwsze egzemplarze auta nie były pozbawione wad. Niestety główną bolączką aut były wadliwe gaźniki, z których mogło wyciekać paliwo, a to groziło zapłonem pojazdu.

Umieszczona poprzecznie 3,9-litrowa jednostka V12 generowała 350 KM i należała do grona najszybszych samochód na świecie. Moc kierowana była na tylną oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej. W 1969 roku i zmontowaniu niespełna 500 sztuk, pojawiła się poprawiona wersja Miury P400 S. Zmiany stylistyczne były raczej symboliczne. Poprawiono wnętrze oraz wyposażenie, sztywność nadwozia, tylne zawieszenie, wydech oraz silnik, który po zastosowaniu nowych gaźników rozwijał już 370 KM.

W 1971 roku na rynku pojawiła się ostatnia odsłona Miury P400 – SV. Nadwozie w przedniej części przeszło jedynie bardzo drobne zmiany – bardziej znaczne modyfikacje można dostrzec z tyłu. Aby upchnąć szersze opony, zwiększono rozstaw tylnych kół, a w efekcie także nadkola – aż o 13 cm. Zastosowano także większe hamulce, a zawieszenie uległo modyfikacji. Oprócz tego można było zamówić większy bak, a w standardowym wyposażeniu znalazła się klimatyzacja i radio.

Duże modernizacje zaszły także pod tylną klapą. Przeprojektowany został układ smarowania silnika i skrzyni z wykorzystaniem suchej miski olejowej. Poza tym jednostka napędowa została podkręcona do 385 KM. W 1973 roku zakończono produkcję Lamborghini Miury, a jej następcą został Countach.

Lamborghini Miura - generacje

Volkswagen Touareg V8 – to nie jest pojazd dla ludu

Lamborghini Miura (1966 - 1973)

Lamborghini Miura - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!