Wybierz samochód

Lancia Lybra

Lancia Lybra to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez włoski motoryzacyjny. Pojazd zadebiutował na rynku w 1999 roku, choć prace nad jego projektem rozpoczęto już na początku lat 90. Ich przebieg miał dosyć burzliwą historią, z rocznym przerwaniem prac włącznie. Lybra w początkowym stadium projektowym nosiła nazwę Nuova Dedra, co oznacza że miała zastąpić wysłużoną Dedrę.

Lancia Lybra była modelem który na wielu płaszczyznach zaprzeczał dotychczasowej polityce marki. Pierwszy „bunt” można znaleźć już w nazwie, bowiem Lancia do tej pory nazywała swoje modele literami alfabetu greckiego, natomiast „Lybra” oznacza „wagę”. Drugą istotną zmianą jest design nadwozia – Lanca zerwała z dotychczasową, kanciastą stylistyką i zafundowała Lybrze obłą i elegancką linię nadwozia nawiązującą miejscami do modeli z lat 50. Również wnętrze wyglądało na ekskluzywne, a połączenie jasnej tapicerki z drewnianymi wstawkami potęgowało wrażenie luksusu.

Lybra była bardzo dobrze wyposażona już w podstawowej wersji, a w opcji był m.in. tempomat, nawigacja czy ogrzewanie postojowe. Konstrukcyjnie Lancia opierała się o zmodyfikowaną płytę podłogową Alfy Romeo 156. Pojazd występował zarówno jako 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. W 2001 roku przeprowadzono niemal niezauważalny facelifting auta.

Benzynowe jednostki miały pojemność 1.6, 1.8 oraz 2 litrów o rozwijały kolejno 103, 131 oraz 150 KM. Z kolei turbodiesle JTD miały pojemność 1.9 (R4) oraz 2.4 (R5) litra i rozwijały, w zależności od roku produkcji odpowiednio 105, 110 lub 115 KM oraz 135, 140 lub 150 KM. Napęd przenoszony był na przednią oś za pośrednictwem 4-stopniowego automatu lub 5-biegowej skrzyni manualnej. W 2005 roku zakończono produkcję Lancii Lybra.

Lancia Lybra - generacje

Lancia Lybra - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!