Do 2012 roku Fiat zamierza zwiększyć produkcję z 650 tysięcy do około 900 tys. aut rocznie - zapowiedział dyrektor generalny koncernu Sergio Marchionne.

Jak już wcześniej informowaliśmy Fiat zamierza wdrożyć do produkcji dwucylindrowy sinik benzynowy o pojemności 900 ccm. Będzie to turbodoładowaną jednostką zbudowana w technologii Fiat Multiair, pozwalającą na dostosowanie pracy zaworów dolotowych w zależności od aktualnego zapotrzebowania pojazdu na moc.

Czytaj więcej: Nowy silnik Fiata

W 2010 roku zostaną lekko zmodernizowane modele Ypsilon i Musa. W przyszłym roku na targach motoryzacyjnych w Detroit ma pojawić się model Delta "ubrany" w logo Chryslera.

Zobacz także: Chrysler Delta - pierwsze zdjęcie

Obok Chryslera Delty na targach pojawi się również  Fiat 500 w wersji elektrycznej. Obok tych dwóch propozycji na stoisku Chryslera znajdą się Ferrari 458 Italia i Maserati GranCabrio.

Czytaj więcej: Ciche premiery u Chryslera

2011 rok będzie ważny dla Fiata. Firma planuje wprowadzenie na rynek czterech nowych modeli. Najprawdopodobniej wszystkie będą spod znaku Chryslera. Będą to średniej wielkości sedany i kabrio. Według nieoficjalnych doniesień koncern Fiata planuje wprowadzić pod znakiem Chryslera następcę Lancii Lybra, która na rynku będzie nazywana Chrysler Sebring.

Mówi się także o nowej luksusowej limuzynie i dużym MPV. Konstrukcja tego pierwszego może być oparta na amerykańskim modelu 300.

Ostatnie doniesienia o SUV-ie Alfy Romeo nie zostały potwierdzone.

Jak widać plany Sergio Marchionne nie obejmują rozwoju marki Alfa Romeo. Firma skupi się przede wszystkim na marce Lancia, która ma stać się motorem napędowym Chryslera.

Czytaj także: Fiat zrezygnuje z Lancii na rzecz Chryslera?

Jak powiedział Sergio Marchione dyrektor generalny Fiata, marka Chrysler stanie się marką globalną w przeciwieństwie do Lancii, której pozostanie rola marki "lokalnej".

W sumie, w ciągu najbliższych dwóch lat Grupa Fiata planuje uruchomienie produkcji 17 nowych modeli i modernizacji 13 istniejących.

Czytaj więcej:Co będzie produkował Fiat w Serbii?

Potwierdzono także, że w grudniu 2011 roku zostanie zamknięta fabryka w Termini Imerese na Sycylii. Fiat postanowił ją zamknąć ze względu na wysokie koszty produkcji. Przeciwko planom likwidacji zakładu protestują od dłuższego czasu pracownicy.

Więcej o marce Fiat