Wybierz samochód

Fiat

Fiat

FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino-włoska fabryka samochodów w Turynie) to włoski producent samochodów osobowych, dostawczych (a kiedyś także ciężarówek, maszyn rolniczych i samolotów).

Firma została założona w 1899 roku przez Giovanni'ego Aneglli'ego w Turynie. Rok później światło dzienne ujrzał ich pierwszy model – 3 1/2 HP. Marka szybko się rozwijała i do 1939 roku miała już 5 fabryk. W 1967 roku przejęła m.in. Autobianchi, 2 lata później – Ferrari i Lancię, a po kolejnych 2 latach - Abarth'a.

Do końca lat 80. Fiat przejął także takie marki jak Iveco, Alfa Romeo i Maserati. W 1989 roku, Fiat Tipo m.in. za bardzo przestronne i wygodne wnętrze oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Dla Polski współpraca z Fiatem była szczególnie ważna, gdyż w 1967 roku na warszawskim Żeraniu w fabryce FSO rozpoczęto produkcję licencyjną Fiata 125p, a 6 lat później w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej oraz Tychach – modelu 126p, gdzie później były także produkowane Cinquecento, Seicento czy Palio Weekend. Obecnie w Tychach montowany jest Fiat 500.

Fiat - modele

Fiat - powiązane artykuły

Pokaż więcej