Wybierz samochód

Lancia

Lancia

Lancia – włoska marka samochodów osobowych, założona w 1906 roku w Turynie przez Vincenzo Lancię i Claudio Fogolina. Pierwszym modelem Lancii była Alfa. Do 1930 roku modele włoskiej marki były nazywane wyłącznie greckimi literami, w późniejszych czasach, również imionami damskimi.

Od samego początku Lancia zaskakiwała nowoczesnymi rozwiązaniami – Theta (1913 r.) była pierwszym autem, w którym pojawiło się urządzenie elektryczne. Model Lambda, powstały w 1922 roku, był pierwszy dużym sukcesem rynkowym Lancii. Wśród nowatorskich rozwiązań pojawiło się m.in. samonośne nadwozie i niezależne zawieszenie przednich kół. W modelu Astura (1931 r.) pojawiło się zawieszenie silnika, obniżające przenoszenie drgań na samochód, a Augusta z 1933 roku, była pierwszym sedanem z hydraulicznymi hamulcami.

Modele Lancii od początku były znane z elegancji, zmysłowej linii, ale niestety także ponadprzeciętnej zawodności. Fani motoryzacji szczególnie zapamiętają takie modele jak Stratos, 037 czy Delta, którym marka zawdzięcza liczne sukcesy w sportach motorowych i do dziś jest najbardziej utytułowanym zespołem w historii WRC.

Od 1969 roku Lancia należy do koncernu FIAT.

Lancia - modele

Lancia - powiązane artykuły

Pokaż więcej