Wybierz samochód

LDV Convoy

LDV Convoy to dostawczo-osobowy samochód produkowany przez brytyjski koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się w 1996 roku jako następca modelu 400 – mniejszego 200 zastąpił Pilot. Fani polskiego kina, mogą kojarzyć auto ze znanej komedii Juliusza Machulskiego „Kilor-ów 2-óch”.

LDV Convoy występował jako dostawczak w wersji zwykłej, przedłużonej, skrzyniowej, jako pick-up, z podwójną kabiną lub jako podwozie do zabudowy. W odmianie osobowej, mógł natomiast pomieścić nawet do 17 osób w zależności od konfiguracji. Convoy występował w 3 wersjach, gdzie kryterium była dopuszczalna masa całkowita – 2,8, 3,1 i 3,5 tony. Jego maksymalna objętość wynosiła 12,9 m3. Najcięższa odmiana ze względów bezpieczeństwa, miała na tylnej osi podwójne koła po każdej stronie.

Nadwozie Convoy, w porównaniu do poprzednika nieco złagodniało i otrzymało bardziej zaokrąglone linie. Co ciekawe, w latach 1996-2000 montaż w standardzie SKD LDV Convoy odbywał się także w Polsce – do 1998 roku w Andrychowie, a potem w fabryce Daewoo. Dodatkowo montowane w nich były silniki Andorii 4CT90 o pojemności 2,4 litra i mocy 90 KM. Poza tym dostępna była 2,5-litrowa jednostka o zapłonie samoczynnym generująca 76 lub 100 KM.

LDV Convoy służył też często w policji oraz jako karetka, przy czym ta ostatnia wykorzystywała 3,5-litrowy silnik benzynowy V8 od Land Rovera. Moc kierowana była na tylne koła za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej lub 4-stopniowej automatycznej. W 2006 roku zakończono produkcję LDV Convoy, a jego następcą został Maxus.

LDV Convoy - generacje

LDV Convoy - powiązane artykuły

Pokaż więcej