Wybierz samochód

Lincoln Zephyr

Lincoln Zephyr to luksusowy samochód osobowy klasy wyższej produkowany przez amerykański koncern motoryzacyjny. Samochód zadebiutował w 1936 roku i był jednym z przełomowych modeli Lincolna. Po tym jak świat powoli otrząsnął się po światowym kryzysie gospodarczym, Lincoln postanowił wykorzystać okazję i trafić do szerszej niż dotąd grupy klientów.

W pierwszym roku, gdy dostępny był jedynie sedan, sprzedaż Zephyra stanowiła aż 80% wszystkich sprzedanych przez Lincolna modeli. Rok później do sprzedaży weszło Coupe, w kolejnym roku Cabrio (2- oraz 4-drzwiowe), a w 1940roku – Club Coupe oraz Continental, który to w dalszym rozwoju stał się samodzielnym modelem. Stylistyka Zephyra była bardzo charakterystyczna dla tamtych czasów – wymodelowane błotniki z reflektorami, wysokie grille oraz opływowy kształt nadwozia nadawały pojazdowi elegancji i szyku.

Wiele osób uważa, iż Ferdynand Porsche w swoich późniejszych modelach inspirował się właśnie na tym modelu Lincolna. Lincoln Zephyr jako nieliczny miał ówcześnie pod maską benzynowy silnik V12, podczas gdy konkurencja oferowała jednostki 8-cylindrowe. V12-ka miała 4,4 litra pojemności i generowała 110 KM. Ze względu na udział USA w II wojnie światowej, produkcja Lincolna Zephyra została w 1942 roku wstrzymana, a po 4 latach wskrzeszona z tą różnicą, iż auta opuszczające fabrykę po wojnie nie były już nazywane Zephyr.

Jako nazwa modelu działał wtedy rodzaj nadwozia – taka nomenklatura była uskuteczniana do 1948 roku, kiedy to ostatecznie produkcję luksusowego Lincolna zakończono. Jego następcą został model Continental.

Lincoln Zephyr - generacje

Ogłoszono przetarg na ważny odcinek drogi S19

Lincoln Zephyr (1936 - 1940)

Lincoln Zephyr - powiązane artykuły

Pokaż więcej