Wybierz samochód

Maserati Ghibli

Ikona samochodu

Maserati Ghibli to luksusowy samochód sportowy, jednak każda jego generacja przedstawiała inny rodzaj pojazdu. Jego nazwa pochodzi od suchego wiatru wiejącego znad Sahary.

W 1966 roku zaprezentowano pierwszą odsłonę modelu Ghibli i było to 2-drzwiowe GT. Po 2 latach pojawił się także kabriolet, a za obie karoserie odpowiedzialne było studio projektowe Ghia. Bardzo niskie Maserati (zaledwie 1180 mm wysokości) swoim wyglądem przyciągało wzrok i ociekało włoskim stylem. Cechami charakterystycznymi były m.in. chowane reflektory przednie, a także 2 oddzielne baki paliwa umieszczone w tylnych błotnikach. Każdy z nich miał swój wlew paliwa.

Sercem Ghibli była 4,7-litrowa V8 która generowała 340 KM. Wersja o nazwie Ghibli 500 SS miała 4,9-litrową jednostkę o mocy 355 KM. Moment obrotowy trafiał na tylną oś za pośrednictwem 3-biegowego automatu lub 5-stopniowej skrzyni manualnej.

W 1974 roku zakończono jego produkcję, a następcą miał być model Khamsin.

W 1994 roku na rynku pojawiła się druga odsłona Maserati Ghibli. Tym razem było to jednak 2-drzwiowe coupe zdolne pomieścić wewnątrz 4 osoby. Stylistyka auta była atrakcyjna, choć wielu zarzucało mu nudną tylną część.

Pod maską mógł znajdować się wyłącznie silnik benzynowy. Do wyboru była podwójnie doładowana 2-litrowa jednostka V6 o mocy 306 lub 330 KM oraz 2,8-litrowy motor o tej samej liczbie cylindrów, lecz generujący 284 KM. Moc była przekazywana na tylne koła za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej lub automatu o 4 przełożeniach.

W 1997 roku zakończono produkcję tego modelu, a jego następcą miał być model 3200 GT.

Od 2013 roku dostępna jest trzecia odmiana modelu Ghibli, jednak nie ma ona nic wspólnego (oprócz nazwy) ze swoimi poprzednikami. Auto jest produkowane jako 4-drzwiowy sedan klasy średniej-wyższej i mniejszy brat popularnego Quattroporte, z którym zresztą dzieli płytę podłogową (mimo krótszego rozstawu osi). Standardowo auto wyposażone jest w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (tzw. szperę).

Po raz pierwszy w historii pod maską Maserati może znaleźć się diesel. Jest to 3-litrowy silnik V6 o mocy 275 KM. Oprócz tego dostępne są także benzyniaki. Podstawową jednostką jest podwójnie doładowana V6-tka o pojemności 3 litrów, generująca 350 KM. Silniki dostarcza Ferrari, choć to Maserati odpowiada za ich projekt. Wersja S ma pod maską ten sam silnik, jednak rozwija 410 KM. Oprócz tego tylko mocniejsza odmiana może zostać wyposażona w napęd na 4 koła Q4. Standardowo moc jest przekazywana na tylną oś, a jedyną dostępna skrzynią biegów, jest 8-stopniowy automat.

Trzecia odsłona odznacza się też bardzo wysokim bezpieczeństwem. W różnych testach zderzeniowych otrzymywała bardzo wysokie noty i dlatego w 2014 roku otrzymał tytuł najbezpieczniejszego samochodu w swojej klasie, nadany przez EuroNCAP.

Maserati Ghibli - generacje

Ikona samochodu

Maserati Ghibli I (1967 - 1973)

Ikona samochodu

Maserati Ghibli II (1992 - 1997)

Maserati Ghibli - powiązane artykuły