Wybierz samochód

Mitsubishi RVR

Mitsubishi RVR to japońska nazwa modelu Space Runner. Jest to 4- lub 5-drzwiowy minivan (w zależności od wersji), którego pierwsza odsłona została zaprezentowana w 1991 roku. Klinowate nadwozie nie porywa swoim designem, ale przestronnością już tak. Przesuwne drzwi znacznie ułatwiają wsiadanie i wysiadanie, a pojemność bagażnika wynosiła aż 676 litrów.

Przednią oś napędzać mogły benzyniaki o pojemności 1,8 lub 2 litrów i mocy odpowiednio 122 i 133 KM. Dostępny był także 2-litrowy turbodiesel o mocy 82 KM. Opcjonalnie dostępny był również napęd na 4 koła, a wśród skrzyń biegów dostępny był 4-stopniowy automat oraz 5-biegowy manual.

W 1997 roku pojawiła się II generacja RVR-a (Space Runnera), ale pierwsza odsłona była produkowana jeszcze 2 lata. Auto znacznie zmieniło się pod względem stylistycznym. Stosunkowo niewielki grill był otoczony przez sporych rozmiarów reflektory. Pomimo że auto jest 5-drzwiowe, klamka tylnych drzwi jest wkomponowana w słupek, przez co odnosi się wrażenie iż auto jest 3-drzwiowym vanem, a co za tym idzie – że jest zdecydowanie krótszy od poprzednika, co jednak jest tylko złudzeniem. Wnętrze jest równie przestronne co w poprzedniku, choć pojemność bagażnika znacznie zmalała – aż do 430 litrów.

Pod maską znalazły się tylko silniki benzynowe. Miały one pojemność 1,8 lub 2,4 litra i rozwijały odpowiednio 136 i 150 KM. Standardowo napędzane były przednie koła, a opcją był napęd na obie osie. Wśród skrzyń przekładniowych, do wyboru był 5- lub 6-biegowy manual oraz 4-stopniowy automat. W 2003 roku zakończyła się produkcja drugiej odsłony RVR.

W 2010 roku pojawiła się kolejna odsłona RVR-a, jednak nie miała ona nic wspólnego z poprzednikami. RVR III odsłony to japońska i kanadyjska nazwa dla nowego modelu Mitsubishi – ASX. Nowy model jest 5-drzwiowym, kompaktowym crossoverem, który powstał przy współpracy Japończyków i koncernu PSA. Atrakcyjna stylistyka to zasługa nowego nurtu o nazwie „Mitsubishi Jet Fighter”. Z przodu od razu w oczy rzuca się charakterystyczny, duży grill, przypominający nieco paszczę drapieżnika. Wnętrze jest dosyć przestronne, a z tyłu również rosłe osoby zajmą wygodną pozycję; jedynie jazda w komplecie może być uciążliwa dla pasażerów II rzędu siedzeń.

Do napędu oprócz silników dostępnych w Europie (1,6-litrowy benzyniak 117KM i 1,8-litrowy diesel 116 lub 150 KM) dostępne są także silniki benzynowe o pojemności 1,8 oraz 2 litrów. Generują one odpowiednio 140 i 150 KM. Z jednostek wysokoprężnych dostępny był także 2,2-litrowy turbodiesel. Napęd na 4 koła wymagał dopłaty, ponieważ standardowo napędzana była przednia oś. Za przeniesienie momentu obrotowego na koła odpowiadał 5- lub 6-biegowy manual, 6-stopniowy automat lub skrzynia bezstopniowa CVT.

W 2012 roku auto przeszło pierwszy, drobny lifting, a po 3 latach drugi, tym razem już bardziej zauważalny. Zmianie uległ pas tylny oraz przedni, a modyfikacji uległa także gama jednostek napędowych, ponieważ wśród diesli pojawił się nowy, 1,6-litrowy silnik o mocy 114 KM.

Mitsubishi RVR - generacje

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

Mitsubishi RVR I (1991 - 1999)

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

Mitsubishi RVR II (1997 - 2002)

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

Mitsubishi RVR III (2010 - )

Mitsubishi RVR - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!