Wybierz samochód

Opel Agila

Opel Agila to miejski samochód osobowy zaliczany do grona mikrovanów segmentu A. Pojazd pojawił się w 2000 roku i był najmniejszym modelem w gamie Opla. Jego produkcja odbywała się wyłącznie w gliwickiej fabryce Opla, a bliźniaczym modelem był Suzuki Wagon R+, który różnił się od Agili emblematami, wnętrzem oraz jednostkami napędowymi.

Opel Agila, choć nie wygląda, to jest krótszy od wyżej plasowanej Corsy. Mylne wrażenie na pewno pozostawia fakt, iż Agila ma aż 1670 mm „wzrostu”. Niewielkie, 5-drzwiowe nadwozie przypomina nieco pudełko o ściętym przodzie, bowiem tył kończy się pionowym ścięciem. Taki kształt pozwolił wygospodarować dużą przestrzeń wewnątrz pojazdu – na brak miejsc nad głowami nie będzie narzekał nikt, jednak miejsca na nogi w II rzędzie siedzeń może zabraknąć wyższym pasażerom. Bardzo wąski bagażnik ma zaledwie 240 litrów pojemności.

W 2003 roku przeprowadzono facelifting. Do napędu służyły benzynowe jednostki 3- oraz 4-cylindrowe o pojemności kolejno 1.0 i 1.2 litra. Generowały one 58 (od liftingu – 60) KM oraz 75 (od 2005 roku – 80) KM. Jedynym dostępnym silnikiem wysokoprężnym był 1,3-litrowy CDTI o mocy 70 KM. Moment obrotowy kierowany był na przednią oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej lub 4-stopniowej automatycznej.

W 2007 roku na rynku pojawiła się II generacja Opla Agili. Jednocześnie przeniesiono produkcję Agili z Gliwic do węgierskiego Esztergom. Wraz z nadejściem drugiej odsłony najmniejszego Opla, Niemcy zerwali nieco z „vanowatym” charakterem i wyglądem. Bliźniaczą konstrukcją był Suzuki Splash.

Agila zachowała swoje 5-drzwiowe nadwozie, lecz urosła wzdłuż aż o 20 cm, wszerz o 6 cm, natomiast linię dachu poprowadzono aż o 7 cm niżej. Na szczęście miejsca nad głowami wciąż było pod dostatkiem, a dzięki sporemu wydłużeniu, udało się uzyskać więcej przestrzeni na nogi z tyłu. Ucierpiał natomiast bagażnik, którego pojemność zmalała do 225 litrów. Do napędu służył benzynowe silniki 1.0 R3 ecoFLEX oraz 1.2 R4, które generowały kolejno 65 oraz 86 KM (od 2010 roku odpowiednio 68 i 94 KM).

Moc kierowana była na przednią oś za pośrednictwem 4-stopniowej skrzyni automatycznej lub 5-biegowej manualnej. W 2014 roku zakończono produkcję Opla Agili, a jej następcą został rok później model Karl.

Opel Agila - generacje

Opel Agila - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!