Poniżej garść praktycznych porad dla osób, które przymierzają się do zakupu samochodu w Niemczech. Niektóre z podanych informacji mają zastosowanie także do innych, unijnych krajów.

Sprowadzanie samochodu z niemiec od właściciela

Zdecydowanie najtaniej wychodzi zakup bezpośrednio od właściciela. A gdy jeszcze zgodzi się, abyśmy mogli wrócić do Polski na jego własnych tablicach, będzie to najlepsza opcja. Problem jedynie w tym, że Niemcy bardzo niechętnie godzą się na odstąpienie sprzedanego auta wraz z tablicami. Obawiają się, że tablice nie wrócą do Niemiec, a po drugie, że nowy nabywca wracając do Polski może spowodować wypadek i tym samym narazić sprzedającego na utratę ulgi ubezpieczeniowej. Jeśli jednak uda nam się pokonać opory i Niemiec odda nam auto z tablicami, pamiętajmy że na powrót do kraju mamy tylko 3 dni, tak długo bowiem ważne jest jeszcze (także w Polsce) jego ubezpieczenie.

Jest jeszcze jeden kłopot, gdy zawieramy umowę z właścicielem. Otóż, tak czy owak nie obejdzie się bez wizyty w niemieckim wydziale komunikacji. A to z tego powodu, że rejestrując sprowadzony pojazd musimy mieć adnotację w niemieckim dowodzie rejestracyjnym o wyrejestrowaniu pojazdu.

W praktyce transakcje z właścicielami aut w Niemczech zwykle wyglądają tak, że po dobiciu targu i podpisaniu umowy sprzedający i kupujący udają się razem do wydziału komunikacji (Zulassungstelle). Niemiec zgłasza tam wniosek o wyrejestrowanie i oddaje tablice. Następnie przekazuje dokumenty nabywcy. Ten zaś występuje z wnioskiem o wystawienie nowych dokumentów (już na swoje nazwisko), a następnie o wydanie tablic oraz kupuje ubezpieczenie, co w sumie kosztuje w granicach 100-150 euro.

Sprowadzanie samochodu z niemiec od handlarza

Ten sposób zakupu jest o wiele prostszy. Bywa, że już w godzinę po dobiciu targu możemy wracać samochodem do kraju. Jest to możliwe, gdyż auta na placach zwykle są już wyrejestrowane, a formalności związane z wykupem tablic na ogół załatwiają za nas pracownicy danej firmy. Pożyczają od nas paszport albo biorą ze sobą samo ksero naszego dokumentu tożsamości. Nie jest to do końca zgodne z przepisami, ale gdy ma się znajomości, także w Niemczech wiele spraw można załatwić od ręki i bez osobistego udziału zainteresowanego.

Sprowadzanie samochodu z niemiec i zakup na giełdzie

Z takimi zakupami jest wielki kłopot, bo w Niemczech giełdy czynne są w soboty albo w niedziele, a w tych dniach wszystkie urzędy komunikacji są nieczynne. Zatem z formalnościami musimy poczekać do poniedziałku. Wyjątkiem jest tu giełda w Essen, największa w Niemczech i jedyna, która wielkością może się równać z największymi giełdami w Polsce. Tylko na tej giełdzie tablice wywozowe można załatwić na miejscu i od ręki. Kompletną listę niemieckich giełd samochodowych znajdziemy na stronie: www.automaerkte-deutschland.de. Tam także dokładne adresy i dane kontaktowe.

Sprowadzanie samochodu z niemiec na lawecie

Wynajęcie lawety też nas nie uchroni przed niewygodą zakupów na giełdzie. Właściciel odda nam dowód rejestracyjny, w którym nie będzie adnotacji o wyrejestrowaniu. A więc tak czy owak będziemy musieli poczekać do poniedziałku. Przy sprowadzaniu pojazdu na lawecie konieczna jest jedynie adnotacja o wyrejestrowaniu pojazdu. Nowy nabywca wraca do Polski z dowodami rejestracyjnym nr I i II (ten drugi to dawny Brief), które należały do poprzedniego właściciela.

Sprowadzanie samochodu z niemiec i inne, oryginalne metody

Praktykowana jest metoda "na polskie tablice", która polega na tym, że zakupione w Niemczech auto zostaje na placu, a w Polsce załatwia się wszystkie formalności (włącznie z fikcyjnym przeglądem) aż do wydania polskich tablic. Następnie jedzie się z tymi tablicami do Niemiec, przykręca do auta i legalnie wraca. W ten sposób mamy 150 Euro w kieszeni.

Jest jeszcze jeden sposób na tanie sprowadzenie auta, ale już bardzo, bardzo ryzykowny. Otóż, odkręca się tablice od auta zarejestrowanego w Polsce i mocuje do auta, które stoi w Niemczech na placu. Nic to nie kosztuje, tylko po drodze trzeba mieć stalowe nerwy...

Sprowadzanie samochodu z niemiec to warto wiedzieć:

  • Wyrejestrować pojazd można w każdym niemieckim wydziale komunikacji. (Zulassungstelle), niezależnie od miejsca nabycia. Może to zrobić także nabywca, jeśli tylko okaże komplet dokumentów pojazdu.
  • Auta, które jadą do Polski na kołach muszą mieć ważny TÜV, czyli badanie techniczne. Nie jest natomiast konieczne ważne badanie AU, czyli normy wydzielania spalin.
  • Do Zullasungstelle udajemy się z zakupionym autem (w celu przedstawienia pojazdu do oględzin) tylko wtedy, gdy mamy zamiar kupić tablice celne (Ausfuhrkennezeichen), natomiast przy wykupie tablic tymczasowych (Kurzzeitkennzeichen) nie jest to konieczne.
  • Formalności w Zulassungstelle może za nas załatwić upoważniona osoba. Musi mieć ze sobą dokument tożsamości nabywcy samochodu, a ponadto pisemne upoważnienie.
  • Nie ma znaczenia kto siedzi za kierownicą sprowadzanego do Polski samochodu. Nie musi to być osoba, na którą wypisano nowy dowód rejestracyjny.

Sprowadzanie samochodu z niemiec. Jakie tablice? żółte, czy czerwone?

Jeśli chcemy wracać z Niemiec na kołach mamy obecnie do wyboru możliwość zakupu dwojakich tablic wywozowych:

  • krótkoterminowych, czyli Kurzzeitkennzeichen, które ważne są tylko 5 dni (nie jest wymagane badanie techniczne),
  • celnych, czyli Ausfuhrkennezeichen lub Zollkennzeichen, które można wykupić na okres od 9 dni aż do 6 miesięcy (obowiązkowe oględziny pojazdu, konieczne badanie techniczne).

Do jednych i drugich tablic wydawany jest nowy, jednoczęściowy dowód rejestracyjny wystawiony na nazwisko nowego właściciela samochodu.

Uwaga, tablice są ważne tylko tak długo jak wykupione do nich za granicą ubezpieczenie. W Polsce nie można "dokupić" ubezpieczenia, np. w PZU i jeździć dalej na zagranicznych blachach. Jest to nielegalne i policjanci dobrze o tym wiedzą.

Koszty związane z wykupem tablic i ubezpieczeniem są następujące:

  • Przy żółtych tablicach, 20 E za tablice, 30-40 E płatne w urzędzie, 30-40 E ubezpieczenie;
  • Przy tablicach celnych, 20 E za tablice, 30-40 E płatne w urzędzie, 50-90 E ubezpieczenie (za 15 dni) oraz od 10 do 60 E KFZ-Steuer (podatek zależny od poj. silnika i normy wydzielania spalin).

Koszty polisy ubezpieczeniowej różnią się zależnie od regionu Niemiec, im bliżej polskiej granicy tym taniej.