Jednym z elementów przygotowań do wyjazdu za granicę jest skompletowanie dokumentów, które pozwolą na bezproblemowe poruszanie się samochodem poza Polską. Jeżeli miejsce docelowe podróży lub droga do niego prowadzi przez kraje spoza Unii Europejskiej, niezbędne będzie posiadanie paszportu (zarówno dorośli, jak i dzieci).

W ruchu turystycznym dokument ten pozwala na pobyt za granicą do 90 dni. Okres ważności musi być o 3 miesiące dłuższy niż deklarowany czas pobytu. Z interesujących nas kierunków wiza potrzebna jest m.in. przy podróżowaniu do Rosji i na Białoruś. Załatwiamy ją w ambasadzie danego kraju. Trzeba wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcia, określić cel i termin wyjazdu.

Może się okazać, że konsul zażąda np. rezerwacji hotelu i nie zgodzi się na „włóczęgę”. Na terenie Europy uprawnienia do prowadzenia samochodu potwierdza ważne krajowe prawo jazdy (zarówno starego jak i nowego wzoru). Wyjątkiem jest Albania, w której można legitymować się jedynie dokumentem nowego typu. W przypadku jego braku, należy wyrobić Międzynarodowe Prawo Jazdy (MPJ). Może okazać się ono również niezbędne do wypożyczenia samochodu za granicą. Dokument wystawiany jest odpłatnie przez Wydziały Komunikacji Urzędów Rejonowych na podstawie krajowego prawa jazdy, bez dodatkowych egzaminów. Ważność MPJ wynosi 3 lata (nie dłużej niż podstawowego dokumentu).

Poza prawem jazdy potrzebny jest dowód rejestracyjny auta (najlepiej stały) z aktualnym wpisem badania technicznego. Od 2004 r. każdy pojazd posiadający tablice rejestracyjne nowego typu z oznaczeniem PL lub symbolem UE i literami kraju nie musi mieć (na terenie Unii) dodatkowej nalepki określającej narodowość. W przypadku prowadzenia samochodu pożyczonego należy wziąć ze sobą dodatkowo odpowiednie upoważnienie (patrz ramka). Wymóg ten egzekwowany jest bardzo rzadko, ale np. w razie wypadku możemy mieć dodatkowe problemy.

Osoby niepełnosprawne mogą zabrać zunifikowaną kartę parkingową, która od 2004 r. jest honorowana na terenie całej Unii Europejskiej. Dokument gwarantuje różne ułatwienia np. możliwość parkowania na kopercie czy niestosowanie się do niektórych znaków drogowych dotyczących np. zakazu ruchu. Wydawany jest niepełnosprawnym kierowcom oraz kierującym pojazdy, którzy takie osoby przewożą.

strona 2

W przypadku transportu zwierzęcia, należy wyrobić mu paszport. Dokument taki wydają lekarze weterynarii, jeżeli zwierzę spełni określone warunki. Musi mieć aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie oraz być oznakowane mikroczipem lub tatuażem. Lista lecznic, w których istnieje możliwość wyrobienia paszportu, znajduje się na stronie WWW Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Lepiej dobrze pilnować dokumentów – jeśli je zgubimy, to nawet odniesionych przez kogoś do ambasady nie będzie można odzyskać na miejscu. Zgodnie z prawem konsul po sprawdzeniu tożsamości może jedynie wydać paszport tymczasowy umożliwiający powrót do kraju. Jeśli konsulat odzyska (np. zwrócone przez miejscową policję) zgubione prawo jazdy lub dowód rejestracyjny, odeśle je do krajowego urzędu, w którym zostały wydane, a nie zwróci osobie, na której nazwisko zostały wystawione.

Przed wyjazdem pamiętaj o:

1. …sprawdzeniu, jakie dokumenty są niezbędne do przekroczenia granicy i przemieszczania się po danym kraju i tranzytowych.2. …sprawdzeniu i zapisaniu numeru kontaktowego do ambasady Polskiw kraju docelowym. Przydatny może okazać się też adres pocztowy i adres poczty email.3. …zapoznaniu się z informacjami,jakie szczepienia są niezbędne, albo zalecane dla podróżujących do danego kraju.4. …zaplanowaniu podróży – może okazać się, że interesujące miejsce jest strefą zamkniętą i wymaga dodatkowych pozwoleń, których zorganizowanie będzie wymagało czasu.5. …ubezpieczeniu! Zapoznaj się z informacjami jakie polisy są wymagane w danym kraju (oraz tranzytowych). Przy wykupywaniu ubezpieczenia trzeba zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia.6. …zaopatrzeniu się w mapy i przewodniki – nie będzie trzeba szukać ich na miejscu, tylko w Polsce kupimy naszą wersję językową (w przpadku map często przydaje się jednak oryginalna pisownia).7. …wyleczeniu się z chorób, które mogą uprzykrzyć wyjazd i wymagać interwencji lekarza na miejscu. Pamietaj o zabraniu ze sobą stale (lub często) zażywanych leków (odpowiedni zapas).8. …sprawdzeniu roamingu (i cen!) w sieci GSM – na miejscu nie okaże się, że masz problemy z wykonywaniem połączeń.9. …wykonaniu przeglądu samochodu i usunięciu usterek, które w trasie mogą przerodzić się w poważne awarie.10. …zbadaniu przepisów kraju docelowego, dotyczących poruszania się po nim, wyposażenia samochodu itp.11. …zapoznaniu się z aktualnymi informacjami o sytuacji politycznejkraju docelowego. Pozwoli to uniknąć niebezpieczeństw związanych np. z zamieszkami lub nawet interwencją wojsk.