Statystyki dotyczące osób rannych i zabitych w wypadkach samochodowych w Polsce są przerażające. Co roku tysiące osób doznaje urazów podczas takich zdarzeń. Małym, ale jednak pewnym pocieszeniem jest fakt, że poszkodowanym przysługuje odszkodowanie. Czasem warto wezwać policję i karetkęNawet w wyniku niegroźnie wyglądającej kolizji można doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu. Wiele osób, będąc w szoku, nie zdaje sobie z tego sprawy lub bagatelizuje lekkie bóle. Pamiętajmy, by w razie jakichkolwiek wątpliwości wezwać karetkę. Może się bowiem okazać, że drobne dolegliwości są skutkiem zwichnięcia kręgosłupa lub powstania groźnego krwiaka. Postępując tak, ułatwimy sobie również późniejsze zabiegi o uzyskanie odszkodowania. Po każdej interwencji i policja, i załoga karetki sporządzają raport, który będzie mocnym dowodem w takiej sprawie.Zgłaszanie szkodySzkody osobowe zgłaszamy zazwyczaj telefonicznie lub wypełniając gotowy formularz (niekiedy można to zrobić przez internet) w centrum likwidacji szkód towarzystwa, w którym ubezpieczył się sprawca wypadku. Opisujemy okoliczności zdarzenia, szkody powstałe w jego wyniku, dołączamy dokumentację lekarską oraz wniosek o zadośćuczynienie i zwrot kosztów poniesionych w związku z wypadkiem (patrz ramka po lewej stronie). Uwaga: jeśli udowodnimy, że niezbędna i kosztowna operacja musi być finansowana prywatnie, a nie w ramach NFZ (bo np. okres oczekiwania jest zbyt długi), mamy prawo domagać się wyłożenia pieniędzy na ten cel przed jej wykonaniem!

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku? Foto: Auto Świat
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?

ZadośćuczynienieOprócz zwrotu wydatków będących następstwem uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia można również ubiegać się o zadośćuczynienie pieniężne za szkody niematerialne. Zaliczamy do nich m.in. urazy psychiczne oraz blizny i ból, jaki musieliśmy znieść na skutek odniesionych obrażeń. Pamiętajmy: zadośćuczynienie to świadczenie jednorazowe. Ostrożnie z ugodą!Przy wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel podsuwa nam zazwyczaj ugodę do podpisania. W przypadku, kiedy doznaliśmy urazów, które w przyszłości mogą wywołać powikłania zdrowotne, nie powinniśmy podpisywać takiego dokumentu! Ugoda oznacza zwykle zrzeczenie się praw do późniejszych, dalszych roszczeń z tytułu wypadku. To ważne, bowiem znane są przypadki wystąpienia po kilku latach od wypadku padaczki pourazowej – choroby często kwalifikującej się do zasądzenia renty.Kiedy można zgłaszać?Urazy wymagające nie więcej niż 7 dni leczenia można zgłaszać w terminie do 3 lat od momentu, w którym dowiedzieliśmy się o uszczerbku na zdrowiu. Gdy leczenie trwa więcej niż 7 dni, na złożenie roszczeń mamy aż 20 lat.

Uwaga: w przypadku nieletnich szkoda osobowa – bez względu na długość leczenia – nie może się przedawnić wcześniej niż po 2 latach od osiągnięcia pełnoletności.

Rachunki, które pokryje polisa sprawcy

Leczenie i rehabilitacja osoby poszkodowanej w wypadku są zazwyczaj drogie i długotrwałe. Pamiętajmy, że wszystkie koszty poniesione w celu powrotu do zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) powinno pokryć ubezpieczenie OC sprawcy wypadku. Podobnie jest z utraconymi w tym czasie zarobkami. Ubezpieczyciel sprawcy powinien pokryć również wydatki na dojazdy do lekarzy (bilety, koszty paliwa), opiekę fachową niezbędną w okresie leczenia oraz na dietę zaleconą przez lekarza. Ponadto można też starać się o rekompensatę za zniszczone podczas wypadku rzeczy osobiste (ubrania, telefon itp.), jednak warunkiem jej uzyskania jest przedstawienie (czyli skrupulatne zbieranie) rachunków.

Piotr Karczmarczyk